W sobotę, 7 grudnia w godz. 12:00-13:30
gościem naszej księgarni będzie
red. LESZEK MISIAK.
ZAPRASZAMY!





- Wojciech Sumliński - Powrót do Jedwabnego
- Kard. Robert Sarah - Wieczór się zbliża i dzień już się chyli
- Leszek Misiak - Tracimy Kościół czyli zawał Polski
- Bartosz Ćwir - W obronie wypraw krzyżowych AUTOGRAF
- Jadwiga Czechowicz - Kresy i bezkresy 2
- Abp Jan Paweł Lenga - Trzeba ratować Kościół
- Vladimír Palko - Lwy nadchodzą. Jak obronić chrześcijańską Europę?
- Dariusz Rozwadowski - Marksizm kulturowy. 50 lat walki z cywilizacją Zachodu AUTOGRAF

- Johan Norberg – Postęp. Dziesięć powodów, by z optymizmem patrzeć w przyszłość
- Kazimierz Dopierała – Księga papieży
- Charles Dickens - Opowieści wigilijne. Nawiedzony dom
- Leszek Adamczewski - Zagrożone dziedzictwo. Zaskakujące losy zabytków na krętych ścieżkach XX wieku
- red. Mateusz Juszczyk – Przede Mną Klęknie Wszelkie Kolano
Jerzy Tomaszewski, Elżbieta Berus-Tomaszewska - Walcząca Warszawa 44

Marta Kwaśnicka - Krew z mlekiem

Krew z mlekiem Marty Kwaśnickiej to zbiór esejów o literaturze i sztuce. Znakomicie wykształcona autorka: pracownik naukowy i dziennikarka Polskiego Radia, pisze o kulturze z pasją i na przekór przelotnym modom. Wraca do Homera, Safony, El Greca, nawiązuje do Mickiewicza. W końcu: także do twórców wybitnych, ale w Polsce mniej znanych, jak hiszpańska poetka Sor Juana, rzeźbiarka La Roldana czy poeta i jezuita Gerard Manley Hopkins.
Robert Rudnicki - Wiesław Ignacy Renke (1912-1944). Życie i działalność kierownika politycznego Obozu Narodowego AUTOGRAF

Wiesław Ignacy Renke (1912–1944) należał do czołowych działaczy Obozu Narodowo-Radykalnego a podczas okupacji niemieckiej – głęboko zakonspirowanej (była to konspiracja w konspiracji) Organizacji Polskiej. Jak wielu innych działaczy i przedstawicieli tej formacji, miał „niepolskie” pochodzenie, co całkowicie przeczy tezie, że było to hermetyczne środowisko wyznawców idei „Polska dla Polaków”. Dziś nie jest on znany szerzej, pojawiają się o nim zaledwie wzmianki i niewielkie przyczynki. Ale z racji rozmachu intelektualnego i sprawności organizacyjnej zasłużył niewątpliwie na wiele więcej.
Lukę tę zapełnia – w postaci bardzo rzetelnej biografii politycznej – praca młodego historyka Roberta Rudnickiego. Może ona być przykładem, jak bardzo cierpliwość, skrupulatność i uczciwość badawcza prowadzi do celu – napisania biografii prawdziwej, wyjaśniającej zawiłości okresu II RP, wojny i okupacji.
Wiesław Renke zginął/zaginął w 1944 r. podczas Powstania Warszawskiego, lub wkrótce po jego zakończeniu. Niewiele po sobie pozostawił, tym bardziej chwała Autorowi za to, co zrobił dla upamiętnienia tej niezwykłej przecież postaci, przedstawiciela Pokolenia Polski Niepodległej.
Leszek Żebrowski
Joanna Wieliczka-Szarkowa - Powstanie Warszawskie 1944 Gloria Victis + CD

70 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie – wielki zryw do walki o wolność Stolicy i całego narodu. Książka wprowadza nas w rzeczywistość Powstania – począwszy od przygotowań i nastrojów przed jego wybuchem.
Autorka opisuje pierwsze zwycięskie walki Powstańców, najważniejsze boje z wojskami okupanta, kreśli sylwetki bohaterów Powstania. Zwraca uwagę na zmieniające się nastroje żołnierzy prowadzących nierówną, samotną walkę z wrogiem przy braku pomocy ze strony aliantów. Przedstawia dramat mieszkańców Warszawy skazanych wraz ze swym miastem na całkowita zagładę. Choć miasto legło w gruzach, a Powstańcy ulegli przytłaczającej sile nieprzyjaciela, pozostali niezłomnymi bohaterami, gotowymi poświecić dla Ojczyzny to, co najdroższe.
Marian Hanasz - Warszawskie dzieci

Wspomnienia wychowanków szkoły Anny Goldman.
„O swoich losach mówią ludzie dziś starzy, dawni uczniowie warszawskiej szkoły, przed wojną powszechnej, w czasie niemieckiej okupacji w zdumiewający sposób dorosłej z nimi do gimnazjum i liceum. Większość relacji dotyczy wydarzeń czasu wojny i Powstania, siłą rzeczy najmocniej odciśniętych w pamięci”.
Jacek Stykowski - Kapitan „Hal”. Kulisy fałszowania prawdy o Powstaniu Warszawskim '44

Książka opowiada losy Wacława Stykowskiego, kapitana „Hala”, dowódcy batalionu AK im. gen. Józefa Sowińskiego oraz 2 Rejonu Obwodu Wola AK podczas Powstania Warszawskiego. W pierwszej części książki autor przybliża sylwetkę kapitana „Hala”, przedstawia obszerne relacje Stykowskiego z czasów Powstania i po Powstaniu, a także prezentuje nieznane dotąd dokumenty archiwalne. W drugiej części książki autor mierzy się z opinią – powstałą m.in. za sprawą artykułu Michała Cichego pt. Polacy — Żydzi: czarne karty Powstania, który został opublikowany w latach dziewięćdziesiątych w „Gazecie Wyborczej” – jakoby Stykowski w czasie Powstania zgromadził wokół siebie niewielki oddział przyboczny złożony z wolskich kryminalistów, którzy mieli dopuścić się zbrodni na ludności cywilnej. Autor broni honoru kapitana „Hala”, wchodzi w polemikę także z innymi publikacjami, za każdym razem opierając się na wiarygodnych źródłach historycznych oraz rzetelnej analizie faktów.
Bohdan Urbankowski - Oparci o śmierć

Bohaterami tej opowieści są młodzi ludzie, którzy złożyli swe życie w ofierze Ojczyźnie. To książka o poetach okupowanej Warszawy i ich pokoleniu. ,,Historia ich oszukała, nagle zmieniła kierunek. Ich ojcowie urodzeni w niewoli, odtworzyli Rzeczpospolitą z dzieł pisarzy i z rodzinnych wspomnień; oni, urodzeni w wolności, zostali nagle wrzuceni w świat niewoli. Postanowili stworzyć literaturę tak wielką, by znów ktoś - jak z zapisów testamentu - mógł odtworzyć z niej wolną Polskę".
Andrzej Krzysztof Kunert - Kronika Powstania Warszawskiego

Dokumentalny zapis walk i wydarzeń powstańczych – 66 dni powstania, dzień po dniu. Autor zestawia twarde fakty z fragmentami dzienników i trafnych komentarzy prasowych. Kronika Powstania Warszawskiego to bezcenny dowód polskiego potężnego zrywu niepodległościowego i świadectwo bezprzykładnego bohaterstwa, męstwa i ofiarności tysięcy warszawiaków.
George Szlachetko - Wira z Powstania

Danuta „Wira” Szlachetko jest legendą powstania warszawskiego, jedną z jego ostatnich żyjących uczestniczek; jej los odzwierciedla tragedię pokolenia Kolumbów.
Jako 15-latka walczyła z bronią w ręku, kryła się w piwnicach, przenosiła meldunki, odkopywała i opatrywała rannych.
Andrzej Solak - Warszawa' 44. Popiół i łzy

Ku końcowi zbliżał się piąty rok wojny. Na terytorium Rzeczypospolitej walczyły ze sobą dwie armie totalitarnych państw, które wcześniej zaatakowały i podzieliły między siebie nasz kraj. Dowództwo polskiego podziemnego wojska uznało, że w tej sytuacji trzeba rozpocząć w Warszawie powstanie.
- Jakimi siłami dysponowały walczące strony?
- Jak żyli i walczyli powstańcy przez dwa miesiące zmagań?
- Jaki był los cywilnych mieszkańców miasta?
- Jak wyglądała i jakie znaczenie miała pomoc z zewnątrz dla powstania?
Eugeniusz Ajewski ps. "Kotwa" - Reduta Magnet

Autor, zastępca dowódcy kompanii „Withal”, podjął trud wypełnienia luki w historii oddziałów walczących na warszawskim Mokotowie w latach drugiej wojny światowej. Ponadto ukazał rolę reduty "Magnet" w Powstaniu Warszawskim, jej rolę w walce o niepodległość Polski. To dzięki niej wielu Powstańców mogło ratować życie i dość bezpiecznie poruszać się po warszawskiej dzielnicy Mokotów oraz wychodzić kanałami do Śródmieścia.
Henryk Czarnecki – Zburzenie Warszawy. Największe "Heil Hitler!"

Książka „Zburzenie Warszawy Największe „HeilHitler!” jest literackim zapisem przesłuchań czterech niemieckich oficerów pełniących najwyższe funkcje w armii hitlerowskiej podczas II wojny światowej, odpowiedzialnych za eksterminację ludności cywilnej i żołnierzy powstania oraz za ograbienie i zburzenie Warszawy.