Produkt dnia
Grzegorz Braun - Pakiet 3 książek
Grzegorz Braun - Pakiet 3 książek
149,70 zł 129,90 zł
szt.
Teodor Jeske-Choiński – Terror
Teodor Jeske-Choiński – Terror
39,90 zł 34,90 zł
szt.

Bogdan Musiał - Wojna Stalina

Bogdan Musiał - Wojna Stalina
  • promocja
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 29,90 zł 45,00 zł 29.90
Cena detaliczna: 45,00 zł
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis


Awans Związku Sowieckiego do rangi światowego mocarstwa byłby niemożliwy bez materialnego technologicznego, a także politycznego wsparcia z Niemiec - taką tezę przekonująco dokumentuje w swojej nowej książce historyk dziejów najnowszych Bogdan Musiał.


Szeroko zakrojone dostawy niemieckich maszyn i urządzeń, które trwały do czerwca 1941 roku, umożliwiły Sowietom budowę przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego. Zaś prowadzona już po wojnie przez reżym Stalina polityka systematycznych demontaży urządzeń przemysłowych oraz infrastruktury na obszarze Polski i Niemiec stanowiła drugi impuls modernizacyjny oraz zapewniała dynamikę wzrostu, której kraj ten nigdy by nie zdołał wypracować własnymi siłami. Grabież zapewniła sowieckiemu dyktatorowi dopływ nowoczesnych maszyn, cennych surowców i produktów, laboratoriów naukowych, urządzeń przemysłowych i infrastrukturalnych.


Na podstawie nowych znalezisk z moskiewskich archiwów autorowi udało się szczegółowo przedstawić rozmiar sowieckich demontaży. Gdy tylko ustał transfer zachodnich technologii, rozpoczął się proces upadku sowieckiego imperium.


Bogdan Musiał, historyk dziejów najnowszych, ur. w 1960 roku w Wielopolu, w 1985 roku uzyskał azyl polityczny w Republice Federalnej Niemiec, a w 1992 roku obywatelstwo niemieckie. W latach 1990-1998 studiował historię, nauki polityczne i socjologię w Hanowerze i Manchesterze. Stypendysta fundacji Friedrich-Ebert-Stiftung (1991-1998), od 1999 do 2004 roku pracownik Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, habilitację uzyskał w 2005 roku. Były pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, od 2010 roku profesor na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, autor licznych książek historycznych, m.in. "Rozstrzelać elementy kontrrewolucyjne" (wyd. pol. 2001), "Na Zachód po trupie Polski" (wyd. pol. 2009).

 

Bogdan Musiał dał się poznać jako wytrawny znawca rosyjskich i wschodnioeuropejskich archiwów. Stale odkrywa nowe, dotychczas niedostępne źródła, które poszerzają naszą wiedzę o historii XX wieku. Jak to się stało, że Stalin podczas drugiej wojny światowej dysponował, całkowicie zlekceważonym przez Hitlera, potencjałem zbrojeniowym, który ostatecznie przyniósł mu zwycięstwo? Jakie były rzeczywiste rozmiary gruntownie przemyślanej i przygotowanej operacji rabunku polskich i niemieckich terenów? Na te pytania Musiał, jak zwykle, udziela wyczerpujących odpowiedzi, które ukazują w nowym świetle powojenny rozwój i późniejszy upadek Związku Sowieckiego. Szczegółowo opisuje mobilizację gospodarki i społeczeństwa sowieckiego do działań wojennych oraz, co istotne, korzystając z nowych źródeł, rekonstruuje politykę Stalina wobec Niemiec i Polski oraz jej realizację. Książka Bogdana Musiała uzupełnia lukę we współczesnej historiografii.


Dane techniczne

Autor Bogdan Musiał
Format 170 x 242 mm
Liczba stron 416
Oprawa Twarda
Zdjęcia Tak
Rok wydania 2012
Wydawca Zysk i s-ka

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl