W sobotę, 23 lutego
w godz. 12:00-13:30
gościem naszej księgarni będzie: 
WITOLD GADOWSKI
Zapraszamy!

Gregory Clark - Pożegnanie z jałmużną. Krótka historia gospodarcza świata

71ef628455b02957c50e0ad684d6cb430f42bcc4
  • promocja
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 34,90 zł 44,90 zł 34.90
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Dlaczego pewne regiony świata są zamożne, a inne bardzo ubogie? Dlaczego w osiemnastowiecznej Anglii nastąpiła rewolucja przemysłowa? Dlaczego uprzemysłowienie nie zapewniło zamożności całemu światu, lecz pogłębiło biedę niektórych regionów?

W Pożegnaniu z jałmużną Gregory Clark odpowiada na te pytania, stawiając prowokacyjną tezę, że o zamożności i ubóstwie państw nie decydują wyzysk, czynniki geograficzne czy posiadane zasoby, lecz kultura.

Gregory Clark wykazuje, że tylko społeczeństwa o długiej historii osiadłego życia i tradycji instytucji zapewniających bezpieczeństwo wykształciły umożliwiające rozwój gospodarczy cechy kulturowe i siłę roboczą. Dla wielu innych państw i społeczności uprzemysłowienie nie okazało się błogosławieństwem.

Pożegnanie z jałmużną, doskonałe i trzeźwiące wyzwanie rzucone przekonaniu, że ubogie społeczeństwa mogą osiągnąć wzrost gospodarczy dzięki interwencji zewnętrznej, może zmienić sposób myślenia o gospodarczej historii świata.


Gregory Clark kieruje Wydziałem Ekonomii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis. Książka została nagrodzona w 2008 roku złotym medalem przyznawanym publikacjom z dziedziny finansów, inwestycji i ekonomii przez pismo „Independent Publisher”. Kontrowersyjna koncepcja Clarka wywołała ogólnoświatową dyskusję, zyskała pochlebne opinie m.in. ze strony Benjamina M. Friedmana, Tylera Cowena, czy prestiżowego amerykańskiego CATO Institute.

 

Kolejna przełomowa i ogromnie popularna publikacja z dziedziny ekonomii. […] Być może nie rozgryźliśmy tajemnicy postępu zachodzącego w ludzkim świecie, ale Pożegnanie z jałmużną powoduje, że jesteśmy bliżej tego celu”.
 

Tyler Cowen,
„New York Times”
 
 

„Każda książka równie odważna, fascynująca i z równie rzetelną argumentacją, a przy tym tak niepoprawna politycznie wymaga tego, aby ją przeczytać”.
 

Clive Crook,
„Financial Times”
 
 


Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl