W soboty, 14 i 21 grudnia 
KSIĘGARNIA STACJONARNA
NA DYMIŃSKIEJ 4
czynna będzie w godz. 10-17. 
ZAPRASZAMY!

Produkt dnia
Mój Niedzielny Mszalik
Mój Niedzielny Mszalik
75,00 zł
szt.
Waldemar Łysiak na łamach 8. Ruch oporu
Waldemar Łysiak na łamach 8. Ruch oporu
49,90 zł 42,90 zł
szt.
Andrzej Nowak - Dzieje Polski tomy 1-4
Andrzej Nowak - Dzieje Polski tomy 1-4
335,00 zł 266,00 zł
szt.

Henryk Kiereś - Człowiek i cywilizacja

Henryk Kiereś - Człowiek i cywilizacja
  • promocja
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 24,00 zł 27,00 zł 24.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Na treść książki "Człowiek i cywilizacja" składają się trzy zagadnienia - filozofia, życie społeczne i sztuka, które łączy tytułowy problem: wpływu cywilizacji jako metody życia społecznego na osobę. Wpływ ten ujawnia się w różnych dziedzinach życia ludzkiego: w nauce, moralności, sztuce i religii, i w życiu każdego człowieka, bo - jak pisze Autor - człowiek będąc w społeczności „żyje według określonej metody (ustroju) i właśnie ta metoda rzeźbi osobowe oblicze i kształtuje w człowieku tzw. drugą naturę". Namysł nad podstawami cywilizacji, ich zmaganiami i skutkami tych zmagań dokonuje się z perspektywy filozofii mądrościowej (fundamentu kultury europejskiej), której owocem jest rozumienie człowieka i celu jego życia realizowanego w danej cywilizacji. W książce ponadto o kryteriach wychowania, utopii w edukacji, podstawach demokracji i o patriotyzmie. Przenikliwa analiza, jasna prezentacja zagadnień i oryginalny sposób ich rozwiązania ujawniają głęboką wiedzę Autora i zdolność porządkowania wielości problemów, zgodnie z zadaniem filozofa zawartym w powiedzeniu sapientis est ordinare (rzeczą mędrca jest porządkować). W chaosie refleksji nad kulturą książka "Człowiek i cywilizacja" wyróżnia się ładem płynącym z tego, że kultura jest ze swej istoty jednością wielu porządków. Dzięki temu Czytelnik może dogłębnie poznać i rozumieć jej podstawy. 


„(...) dzieje ludzkie są areną śmiertelnych zapasów pomiędzy cywilizacjami. Każda z nich jest z istoty ekspansywna i dąży do wyłączności, a jest tak dlatego, bowiem cywilizacje różnią się pomiędzy sobą, a człowiek nie może być cywilizowany na dwa czy trzy sposoby jednocześnie. Wspomniane zapasy przybierają formę krwawych wojen lub przewrotów czy rewolucji, ale toczą się także bezkrwawo i w sposób utajony, np. za sprawą ekspansji ekonomicznej i lansowania określonego stylu życia, który burzy tradycję; za sprawą rzekomego postępu w sztuce, czyli bezkrytycznego naśladowania obcych cywilizacyjnie i płytko branych wzorców artystycznych; pod wpływem presji mass-mediów, które gonią za sensacją i cywilizacyjnym dziwactwem, czy wreszcie za sprawą ideologicznego naporu na centra edukacyjne, a przede wszystkim na uniwersytety. Zapasy cywilizacyjne toczą się nieustannie, także dziś, tu i oto. Stoimy zatem przed powinnością rozumienia samych siebie i naszej kultury, a przede wszystkim - rodzimej cywilizacji oraz innych cywilizacji, ich zalet i niedostatków. Rozumienie jest najwyższym aktem poznawczym człowieka, a polega ono na znajomości ostatecznych (pierwszych) przyczyn świata osób i rzeczy". (ze Słowa wstępnego Autora)

 

HENRYK KIEREŚ jest filozofem i polonistą. Ukończył filologię polską na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1971) i filozofię teoretyczną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1976). Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii uzyskał na Wydziale Filozofii KUL na podstawie pracy Teoria przeżycia estetycznego w ujęciu analityków (1983). Habilitował się w oparciu o rozprawę Czy sztuka jest autonomiczna? W związku z tzw. antysztuką (1994). Jest kierownikiem Katedry Filozofii Sztuki KUL, członkiem Towarzystwa Naukowego KUL, członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu (oddział Societa Internazionale Tommaso d'Aquino), członkiem Komitetu Naukowego Powszechnej encyklopedii filozofii, przewodniczącym Komitetu Naukowego Encyklopedii „Białych Plam". Jest autorem licznych monografii, artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz haseł encyklopedycznych. Opublikował m.in.: Spór o sztukę (Lublin 1996), Sztuka wobec natury (Warszawa 1997, Radom 2001), Służyć kulturze (Lublin 1998), Co zagraża sztuce? (Lublin 2000, 2004), Trzy socjalizmy. Tradycja łacińska wobec modernizmu i postmodernizmu (Lublin 2000), U podstaw życia społecznego. Personalizm czy socjalizm (Radom 2001), Człowiek i sztuka. Antropologiczne wątki problemu sztuki (Lublin 2006). 

Dane techniczne

Autor Henryk Kiereś
Format 142 x 205 mm
Liczba stron 210
Oprawa Miękka
Zdjęcia Nie
Rok wydania 2007
Wydawca Fundacja Servire Veritati

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl