Produkt dnia
Jakub Wozinski - Dzieje kapitalizmu (-25%)
Jakub Wozinski - Dzieje kapitalizmu (-25%)
79,90 zł 59,90 zł
szt.
Grzegorz Braun - Iskry Boże
Grzegorz Braun - Iskry Boże
45,00 zł 40,00 zł
szt.

Jan Ciechanowski - Powstanie Warszawskie

2976.jpg
  • promocja
Wysyłka w: 2-3 dni robocze
Cena: 45,00 zł 49,00 zł 45.00
Cena detaliczna: 49,00 zł
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Praca ta jest próbą ustalenia kiedy, jak i dlaczego autorzy Powstania zdecydowali się opanować Warszawę polskim wysiłkiem, przynajmniej na dwanaście godzin przed wejściem do niej Rosjan, chociaż wiedzieli, że stołecznym oddziałom Armii Krajowej brakowało potrzebnej ku temu broni i amunicji. Chodziło też o ustalanie, w jakim stopniu polityczne, ideologiczne i dyplomatyczne założenia i pociągnięcia władz RP na uchodźstwie i w kraju przyczyniły się do wybuchu Powstania. Praca ta nie zajmuje się przebiegiem samego Powstania, a czysto wojskowa działalność Armii Krajowej jest uwzględniona i omówiona o tyle, o ile wpływa na politykę walki w stolicy.

Książka omawia główne dziedziny życia narodowego w okresie II wojny światowej, jak również przedstawia genezę i rozwój polskiego ruchu oporu. Bada też stosunki między obozem londyńskim a ruchem komunistycznym ze względu na to, że w końcowych latach wojny ugrupowania te wzajemnie ubiegały się o władzę w powojennej Polsce, co wpływało na polityczne decyzje Rządu RP na uchodźstwie.

 

Prof. Jan Ciechanowski – żołnierz Armii Krajowej, dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Uczestniczył w powstaniu warszawskim, w trakcie którego został ranny. Po wojnie osiadł w Wielkiej Brytanii, gdzie zajął się pracą naukową jako historyk na University College London. Autor głośnej książki „Powstanie warszawskie. Zarys podłoża politycznego i dyplomatycznego” wydanej pierwotnie w Londynie, a w Polsce mającej już wiele wydań. W latach 90. brał udział w pracach Polsko-Brytyjskiej Komisji Historycznej, których efektem jest wybór dokumentów „Polsko-brytyjska współpraca wywiadowcza podczas II wojny światowej”. Współzałożyciel i wieloletni wykładowca Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.

Dane techniczne

Autor Jan Ciechanowski
Format 165 x 235 mm
Liczba stron 752
Oprawa Miękka
Zdjęcia Tak
Rok wydania 20134
Wydawca Bellona

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl