W sobotę, 30 grudnia, księgarnia stacjonarna NIECZYNNA!

Zapraszamy po Nowym Roku!

Jerzy Besala - Zygmunt Stary i Bona Sforza

Jerzy Besala - Zygmunt Stary i Bona Sforza
  • promocja
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 25,90 zł 49,00 zł 25.90
quantity szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Praca znanego historyka i eseisty Jerzego Besali prezentuje długie panowanie Zygmunta Starego na tle istotnych wydarzeń międzynarodowych: zmagań militarnych Wielkiego Księstwa Litewskiego z Moskwą, nacisku Turcji Sulejmana Wspaniałego na Węgry i Habsburgów, wojny z Zakonem w latach 1519-1521 czy też reformacji i jej coraz silniejszego oddziaływania także na Koronę i Litwę. Autor daje jednak przede wszystkim Czytelnikowi wszechstronny obraz stosunków panujących na dworze królewskim w I połowie XVI wieku, ukazuje także wiele ciekawych epizodów z życia intymnego zarówno pary królewskiej, jak i jej syna – Zygmunta Augusta - oraz złożone relacje pomiędzy nim a Boną.
Autor przedstawił Zygmunta Starego, jego żonę oraz rodzinę w sposób rzadko spotykany w narracji historycznej, szukając odpowiedzi na pytania, czym kierowali się w swym postępowaniu, jaki wpływ na ich decyzje wywierały odziedziczone cechy charakteru oraz wychowanie. Złożone, skomplikowane relacje pomiędzy poszczególnymi państwami czy dynastiami znajdują się w szeroko potraktowanym tle.
Panowanie Zygmunta było przy tym okresem kształtowania się ruchu szlacheckiego – egzekucji dóbr i praw - i autor odniósł się również do relacji Zygmunta I ze szlachtą i elitami politycznymi państwa. Praca robi duże wrażenie i to nie ze względu na jej objętość, ale sposób narracji oraz wykorzystanie olbrzymiej literatury.
                    
Prof. dr hab. Mirosław Nagielski

Dane techniczne

Autor Jerzy Besala
Format 170 x 240 mm
Liczba stron 732
Oprawa Twarda
Rok wydania 2012
Wydawca Zysk i S-ka

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl