Godziny pracy księgarni podczas majowego weekendu:

28 kwietnia (sobota): 10:00-15:00. 

1 maja - 6 maja: NIECZYNNE

Produkt dnia
Jakub Wozinski - Dzieje kapitalizmu (-25%)
Jakub Wozinski - Dzieje kapitalizmu (-25%)
79,90 zł 59,90 zł
szt.
Grzegorz Braun - Iskry Boże
Grzegorz Braun - Iskry Boże
45,00 zł 40,00 zł
szt.

Józef Mackiewicz - Sprawa mordu katyńskiego

Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 59,00 zł 59.00
quantity szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Po powrocie z Katynia, pytano mnie wiele razy o „wrażenia”. Naturalnie wrażenie jest takie, o którym zwykło się mówi, że „mrozi krew w żyłach”. Stosy trupów nagich budzą najczęściej odrazę. Stosy trupów w ubraniu, raczej grozę. Może dlatego, że nici tych ubrań wiążą je jeszcze z życiem, którego je pozbawiono, a przez to stwarzają kontrast. W Katyniu znaleziono wyłącznie prawie wojskowych i to oficerów. Wymowność tego munduru robi wrażenie, zwłaszcza na Polaku. Odznaki, guziki, pasy, orły, ordery. Nie są to trupy anonimowe. Tu leży armia. Można by zaryzykować określenie – kwiat armii, oficerowie bojowi, niektórzy z trzech poprzednio przewalczonych wojen..."

 

Sprawa mordu Katyńskiego została wydana w serii Dzieła - tom 19.

 

W maju 1943 roku Mackiewicz, na zaproszenie niemieckie i za zgodą polskich władz podziemnych jedzie do Katynia, gdzie jest świadkiem ekshumacji zwłok oficerów polskich. Wydaje na ten temat książkę, która wkrótce ukazuje się w języku angielskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim i francuskim.
Jednak już w roku 1971 pisał Józef Mackiewicz: "Tolerowana‚ a nawet popierana przez rządy wielkich demokracji Zachodu opinia publiczna‚ podżegana wciąż na nowo do przejawów sympatii prokomunistycznych - demonstruje i protestuje przy byle okazji przeciwko rzekomej krzywdzie‚ wyrządzonej rzekomo byle komuniście... Ta sama opinia protestuje przeciwko każdemu projektowi uznania za przedawnione zbrodni hitlerowskich. Wszyscy hitlerowcy‚ którzy popełnili zbrodnie wojenne‚ odpowiadają w dalszym ciągu z całą surowością prawa. A jednocześnie - nie tylko nie ściga się ujawnionych zbrodni komunistycznych popełnionych podczas ostatniej wojny - ale ponadto zakazuje się o nich mówić głośno instancjom oficjalnym mocarstw zachodnich (...)".

Dane techniczne

Autor Józef Mackiewicz
Format 135 x 205 mm
Liczba stron 260
Oprawa Twarda
Zdjęcia TAK
Rok wydania 2010
Wydawca Kontra

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl