Leopold Tyrmand - Tyrmand warszawski

Tyrmand warszawski front
  • promocja
Wysyłka w: 2-3 dni robocze
Cena: 32,00 zł 36,00 zł 32.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Tyrmand warszawski to zbiór felietonów Leopolda Tyrmanda o Warszawie. Teksty te nigdy dotąd nie były wydane w formie książkowej. Autor drukował je głównie w Stolicy, ale także w Tygodniku Powszechnym. Leopold Tyrmand powrócił po wojnie do Polski - głównie z miłości do Warszawy. I właśnie ta miłość, z którą się bynajmniej nie krył, jest osnową wszystkich jego tekstów na temat naszej stolicy, takiej jaką była w latach 1946-1953. Okazuje się jednak, że wiele z jego obserwacji aktualnych jest do dziś. Przywołując słowa Autora: ...wszystko, dziejące się poza Warszawą, było niedobre, nudne, niewłaściwe i pozbawione wdzięku. Tak samo wszystko, dziejące się w Warszawie, jest dobre, interesujące, właściwe i pełne czaru i uroku. Przykład - proszę bardzo: gdy w Łodzi pada deszcz w Wielkanocne święta, jest to tylko i wyłącznie winą Łodzi, bo tylko w takim mieście może w Wielkanoc padać deszcz. Gdy natomiast Warszawa ma nad sobą złą pogodę w każde święta, można, a nawet należy to wybaczyć. Bowiem winna jest pogoda, a nie miasto. Na pewno. A zresztą w Warszawie, na Wielkanoc musi być ładnie... 

Leopold Tyrmand - urodził się 16 maja 1920 roku w Warszawie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Przed wojną zdążył jeszcze przez rok studiować w Paryżu na wydziale architektury. Po wybuchu wojny, który zastał go w Warszawie, wyjechał do Wilna, gdzie jednak w 1940 roku został aresztowany przez NKWD za przynależność do organizacji antyradzieckiej. Udało mu się uciec z więzienia po ataku Niemców na Wilno. Potem trafił do Niemiec na roboty. Pracował tam jako tłumacz, kelner, robotnik kolejowy i marynarz. W tej ostatniej roli próbował się przedostać w 1944 do neutralnej Szwecji, został jednak schwytany i osadzony w obozie koncentracyjnym Grini. Po wojnie pozostał jeszcze przez rok w Danii i Norwegii, pracował dla Czerwonego Krzyża, był też korespondentem Polpressu. 

W kwietniu 1946 wrócił do Polski. Pracował jako dziennikarz m.in. w Przekroju. Od 1950 roku zaczęło się stopniowe wyrzucanie go z kolejnych gazet, wtedy znalazł pracę w Tygodniku Powszechnym. Jednak, kiedy w marcu 1953 roku, TP został zamknięty po odmowie druku oficjalnego nekrologu Stalina, Tyrmand został obłożony zakazem publikowania. Wtedy to zaczął powstawać jego Dziennik.... 

W 1955 wydał Złego, który natychmiast stał się bestsellerem. Potem zdążył jeszcze opublikować pierwszą część minipowieści Wędrówki i myśli porucznika Stukułki oraz Gorzki smak czekolady Lucullus, ale kolejne książki zatrzymała cenzura, odmawiano też wznowień. Wreszcie w 1965 roku otrzymał paszport i wyjechał z Polski. Podróżował po Izraelu, a następnie pojechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zamieszkał na stałe. 

Początkowo publikował w paryskiej Kulturze, w latach 1967-71 współpracował z tygodnikiem New Yorker. Wydał też zbiory esejów: Dziennik amerykański i Zapiski dyletanta. Coraz bardziej konserwatywny w poglądach trafił do The Rockford Institute gdzie w 1976 roku rozpoczął wydawanie "Chronicles of Culture". Zmarł 19 marca 1985 roku w Fort Myers na Florydzie.

Dane techniczne

Autor Leopold Tyrmand
Format 155 x 215 mm
Liczba stron 162
Oprawa Twarda
Zdjęcia Nie
Rok wydania 2011
Wydawca Wydawnictwo MG

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl