Produkt dnia
Jakub Wozinski - Dzieje kapitalizmu (-25%)
Jakub Wozinski - Dzieje kapitalizmu (-25%)
79,90 zł 59,90 zł
szt.
Grzegorz Braun - Iskry Boże
Grzegorz Braun - Iskry Boże
45,00 zł 40,00 zł
szt.
Eugeniusz Małaczewski – Koń na wzgórzu
Eugeniusz Małaczewski – Koń na wzgórzu
23,00 zł 19,90 zł
szt.

Polonia Christiana nr 62

Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 12,00 zł 12.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Rewolucja, której przejawem stał się "spontaniczny" bunt młodzieży studenckiej w roku 1968, miała zadać decydujący cios zachodniej Europie.  Czy wydarzenia i postulaty sprzed pięćdziesięciu lat są już jedynie historią?

 

Celem wydarzeń kojarzonych z rokiem 1968 była totalna kontestacja. Rewolucja ta trwa do dnia dzisiejszego, stała się elementem współczesnej kultury, wykształciła swoje własne mity i strażników stojących na ich czele. Dziś wielu z nich - ówczesnych "buntowników" tworzy nowy, nie tylko europejski establishment dzięki politycznej poprawności. O tym, czym tak naprawdę były wydarzenia roku 1968 pisze Piotr Doerre. Bogdan Dobosz analizuje znaczenie, jakie miały one dla Francji - jej kultury i polityki. Z kolei Grzegorz Kucharczyk wskazuje na konsekwencje, jakie wydarzenia te miały dla Kościoła Katolickiego. Nie zostawia przy tym wątpliwości: Kościół znajdujący się w "soborowym punkcie zwrotnym" nie mógł stawić czoła temu zagrożeniu. Guido Vignelli zwraza uwagę na głębszy aspekt tego problemu: zniszczenie tożsamości - narodowych, rodzinnych, a nawet płciowych. Z kolei Roberto de Mattei podkreśla, że proces ten nie jest nieodwracalny. Rewolucjoniści lat 60-tych pozbawili duchowych dóbr całe pokolenie. Nie zostały one jednak zniszczone, tylko porzucone. Wystarczy do nich wrócić.

 

Zmysł wiary nie ma nic wspólnego z opinią większości, to odruch pozwalający odróżniać to, co należy do wiary Kościoła od różnych jej deformacji. Znaczenie instynktu wiary jest dziś szczególne - pisze Mateusz Ziomber. Porozumienie z komunistami wepchnie Kościół do klatki dla ptaków - w Watykanie wiedzą, że w Chinach nie ma prawdziwej wolności - mówi w wywiadzie dla magazynu "Polonia Christiana" kardynał Joseph Zen Ze-kiun. Co w obecnej sytuacji oznacza decentralizacja Kościoła? Odpowiedzi na to pytanie udziela Krystian Kratiuk, redaktor naczelny portalu PCh24.pl. Teoogia wyzwolenia nie jest teologią, a jej celem nie jest wolność - tłumaczy z kolei Julio Loredo.

 

Po niemal trzech dekadach od tak zwanej transformacji obraz naszej kultury za granicą charakteryzują trzy słowa: chaos, wstyd i dekonstrukcja - pisze Roman Motoła w artykule "Jak nas widzą za granicą?". Z kolei o tym, jak Polskę i Polaków przedstawiają Niemcy, pisze Paweł Chmielewski w artykule pt. "Kłamstwem i oszczerstwem". Zakorzeniony za Odrą stereotyp Polaka-katolika-nacjonalisty ma się całkiem nieźle. Kwestie ostatnich wystąpień przeciwko życiu podejmuje z kolei Łukasz Karpiel.

 

Donald Trump wyrwał się spod "opieki" swoich strategicznych doradców i będzie konskwentnie realizował swoją wizję polityczną, szokując sojuszników jak i rywali - pisze z kolei Agnieszka Stelmach w artykule "Trump przesuwa granice". Mieczysław Ryba analizuje z kolei ideologię Dmytro Doncowa, twórcy ukraińskiego nacjonalizmu.

 

Tomasz Cukiernik pisze o ciężarach i konsekwencjach związanych z podatkiem VAT, z kolei Jakub Woziński udziela odpowiedzi na pytanie o prawdziwą przyczynę bogactwa krajów protestanckich.

 

Ponadto w wydaniu: jak świętować niedzielę, filipińscy żołnierze na wojnie w Korei, chór Kaplicy Sykstyńskiej, biblia i rozwody oraz nowości wydawnicze.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl