Samuel Laurent - Kalifat terroru. Kulisy działania Państwa Islamskiego

5783.jpg
  • promocja
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 27,00 zł 29,90 zł 27.00
Cena detaliczna: 29,90 zł
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Samozwańczy kalifat, powstały na terytorium Iraku i Syrii, szerzący terror nie tylko wśród społeczeństw Zachodu, lecz również wśród swoich pobratymców.

Francuski dziennikarz wykorzystuje swoich informatorów działających w najważniejszych organizacjach terrorystycznych, by spojrzeć prosto w oczy nowemu wymiarowi zorganizowanego ekstremizmu. Terroryzm Państwa Islamskiego według Laurenta to nie tylko działania militarne i zamachy - to również zdobywanie kapitału, internetowa propaganda oraz stopniowe zwiększanie swoich wpływów.

 

* * *

Państwo Islamskie stale gości na pierwszych stronach naszych gazet, ale informacje, które do nas docierają, pozostają niepełne. Dyżurni politolodzy odkurzają stare analizy tylko po to, by nie wypaść z gry, a dekapitacje zachodnich zakładników powstrzymują (i słusznie!) nawet najbardziej nieustraszonych dziennikarzy przed narażaniem się w terenie. Jak więc przeniknąć tajemnice tej krwiożerczej i paranoicznej organizacji, która zajmuje coraz rozleglejsze terytorium?

W swoim śledztwie opieram się między innymi na informacjach uzyskanych od kilku emirów Al-Ka’idy w Syrii. Spotykałem się z nimi we wrześniu 2014 roku, zanim międzynarodowa koalicja nie zdecydowała się zaatakować w tym kraju. W tamtym czasie Al-Ka’ida i Państwo Islamskie były już dla siebie najprawdziwszymi „ukochanymi wrogami”, walczącymi na śmierć i życie, mimo że wcześniej długo dzieliły to samo łoże. Emirowie, z którymi rozmawiałem – Abu Marjam i Abu Hafs, długoletni przyjaciele dowodzący w kilku strategicznych strefach prowincji Latakia – bez wahania dostarczali mi danych, bez których nie mógłbym zrozumieć tej tajemniczej organizacji.

Zrobili nawet więcej – umożliwili mi spotkanie z niegdyś ważną figurą Państwa Islamskiego, człowiekiem, który kilka miesięcy wcześniej przeszedł na drugą stronę, do Al-Ka’idy. Abu Mustafa, długo torturowany w więzieniach Baszszara al-Asada, był zaufanym człowiekiem Hadżdżiego Bakra – dawnego przywódcy Państwa Islamskiego w Syrii i „bliskiego przyjaciela” Abu Bakra al-Baghdadiego. Przyjaciela, który na początku 2014 roku został przez Al-Baghdadiego stracony.

Podczas naszych spotkań ten mieszkający niedaleko Idlibu dezerter, kiedyś żołnierz wysokiej rangi, powie mi wszystko o wewnętrznym funkcjonowaniu, strukturze i finansowaniu organizacji. Zwłaszcza to ostatnie ma zasadnicze znaczenie, ponieważ wojny, którą z taką lekkością podjęliśmy, nie sposób wygrać inaczej, jak tylko pozbawiając kalifat – tak bardzo mu potrzebnych – setek milionów. Będziemy też rozmawiać o Al-Baghdadim – postaci tajemniczej, kryjącej wiele haniebnych sekretów, równie kompromitujących dla niego, co dla zwalczających go państw Zachodu.

Dowiem się również, że Państwo Islamskie szykuje sporo niespodzianek dla europejskich dżihadystów: emirowie Al-Ka’idy wyjawią mi podczas naszych spotkań tajne wytyczne kalifatu i poprą je dowodami. Te informacje mogą gwałtownie zahamować, jeśli nie definitywnie zakończyć, napływ młodych zachodnich ochotników przyłączających się do kalifatu.

Oto wyniki mojego śledztwa w sprawie tego tajemniczego wroga, którego siły i determinacji, a także zagrożenia, jakie stanowi dla Francji, nasi politycy prawdopodobnie nie doceniają.

 

Fragment Wstępu

Dane techniczne

Autor Laurent Samuel
Format 142 x 202 mm
Liczba stron 172
Oprawa Miękka
Rok wydania 2015
Wydawca WAB

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl