księgarnia stacjonarna multibook

 Uwaga! W dniach 1-3 maja (poniedziałek-środa) księgarnia stacjonarna będzie NIECZYNNA.

Produkt dnia
Pietro kard. Gasparri - Katechizm katolicki
Pietro kard. Gasparri - Katechizm katolicki
36,90 zł 29,90 zł
szt.
Grzegorz Braun - Stałe warianty gry
Grzegorz Braun - Stałe warianty gry
49,90 zł 39,90 zł
szt.

Zeszyt z Cegielskim 60 kartek / kratka

Zeszyt z Cegielskim 60 kartek / kratka
  • promocja
Wysyłka w: 2-3 dni robocze
Cena: 4,50 zł 5,00 zł 4.50
quantity szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Uczy się w polskiej szkole w zaborze pruskim – jednej z ostatnich w zgermanizowanym systemie edukacji. Utrzymuje się wyłącznie z udzielania korepetycji. Studia w Berlinie (1835-1840) kończy z "najwyższą pochwałą".

Wraca do Poznania, gdzie zostaje wybitnym i lubianym przez uczniów nauczycielem. Po rabacji Galicyjskiej (1846) odmawia szukania broni w mieszkaniach uczniów, przez co traci pracę.

Zakłada sklep żelazny. Na początku sprzedaje gwoździe, a z czasem także proste pługi i brony. Wkrótce otwiera warsztat naprawy narzędzi (1850) i rozpoczyna własną produkcję (1855). Szybko rozwijający się warsztat staje się małą fabryką. Powstaje odlewnia żelaza.

Cegielski stale monitoruje rynek, studiuje katalogi największych firm europejskich i amerykańskich. Niektóre z urządzeń sprowadza i udoskonala. Wydaje Narzędzia i machiny rolnicze (1858). Zakłada pierwszy niezależny dziennik – "Gazetę Polską".

W latach sześćdziesiątych XIX w. fabryka Cegielskiego jest największym i najlepiej zorganizowanym zakładem w Poznaniu, daje pracę trzystu osobom. W 1860 roku flagowym produktem staje się lokomobila – wszechstronna maszyna parowa. Produkty z fabryki Cegielskiego, dzięki połączeniu wysokiej jakości i niewygórowanej ceny, cieszą się dużym uznaniem wśród mniej zamożnych postępowych chłopów.

Cegielski potrafi współpracować z robotnikami. Za jego życia nikt nie strajkuje. Pracownik, oprócz zatrudnienia, może liczyć na dobrą zabawę i wycieczki w okolice Poznania, a w ciężkich chwilach na zapomogi i inne formy wsparcia. Cegielski zmienia oblicze Poznania i Wielkopolski. Dzięki niemu tworzy się nowoczesne społeczeństwo kapitalistyczne.

Po kolejnych powstańczych klęskach Cegielski staje się wzorem patrioty walczącego o ojczyznę nie szablą i pistoletem, lecz przede wszystkim nauką i pracą.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl