W sobotę, 30 grudnia, księgarnia stacjonarna NIECZYNNA!

Zapraszamy po Nowym Roku!

Zeszyt z Korfantym 60 kartek / kratka

Zeszyt z Korfantym 60 kartek / kratka
  • promocja
Wysyłka w: 2-3 dni robocze
Cena: 4,50 zł 5,00 zł 4.50
quantity szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Pochodzi ze śląskiej górniczej rodziny. Odważnie występuje przeciw uciskowi Polaków i Śląska przez Niemców. Słynie z porywających przemówień. Jako obrońca polskości jest bardzo popularny. Przystojny, dobrze ubrany - podoba się kobietom. Choć pochodzi z nizin, wchodzi do elit Rzeszy. Mówi jak Niemcy, jest wykształcony jak oni, ale jest Polakiem i walczy o sprawę polską - na tamte czasy to prawdziwa rewolucja.

Zostaje posłem do Reichstagu, lecz wybory zostają unieważnione. W powtórnych zdobywa dwukrotnie większe poparcie. Głosują na niego nawet Niemcy, mimo że jednym z jego postulatów jest odłączenie Śląska, Wielkopolski i Pomorza od Rzeszy. Zasiada w Reichstagu przez trzy kadencje. Niezwykle oddany swojej pracy na rzecz Polski. Przez 15 lat, do wybuchu I wojny światowej, nie bierze nawet dnia urlopu.

Zostaje komisarzem plebiscytu (1921), który ma zdecydować o przynależności Śląska. Gdy wyniki głosowania zostają zinterpretowane na niekorzyść Polaków, staje na czele III Powstania Śląskiego, po którym znaczna część Górnego Śląska znajduje się w granicach Rzeczypospolitej.

Kieruje pracami pierwszego sejmu II Rzeczpospolitej. Jego wybór na premiera blokuje Józef Piłsudski. Zostaje wicepremierem (1923) w rządzie Wincentego Witosa.

Niemcy wyznaczają za jego głowę nagrodę - 4 mln marek. Przez całe życie znosi ataki ze strony swoich przeciwników. Wielokrotnie przesłuchiwany, 70 razy karany za przestępstwa polityczne oraz więziony. Kilkukrotnie unika śmierci w przygotowanych na niego zamachach. Jest więziony także przez rządy sanacji. Na przymusowej emigracji tworzy Front Morges.

Gdy, w obliczu zagrożenia wojną, wraca do Polski (1939), zostaje ponownie aresztowany. Z więzienia wychodzi po kilku miesiącach. Umiera prawdopodobnie na skutek otrucia arszenikiem. Na jego pogrzebie gromadzą się tłumy. Jest uznawany za niekoronowanego króla Śląska, co podkreśla korona umieszczona na jego trumnie - korona z ciernia, symbolizująca trudy jego walki o Polskę.

 

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl