W sobotę, 30 grudnia, księgarnia stacjonarna NIECZYNNA!

Zapraszamy po Nowym Roku!

Zeszyt z Malinowskim 60 kartek / kratka

Zeszyt z Malinowskim 60 kartek / kratka
  • promocja
Wysyłka w: 2-3 dni robocze
Cena: 4,50 zł 5,00 zł 4.50
quantity szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Po upadku Powstania Listopadowego i przegranej wojnie z Rosją (1832) z ojcem i bratem wyjeżdża do Francji. Kończy słynną na całą Europę École Nationale des Ponts et Chaussées. Zaczyna pracę w wojskowym Korpusie Inżynierów Dróg i Mostów. Buduje kolej we Francji oraz port w Algierze.

Na zaproszenie prezydenta Peru zostaje inżynierem rządowym. Wytycza drogi, konstruuje mosty, współtworzy pierwszą szkołę techniczną, modernizuje i usprawnia mennicę państwową. Kreśli mapy i wytycza granicę pomiędzy Peru, Ekwadorem i Brazylią.

Podczas wojny Peru z Hiszpanią osobiście staje do walki oraz buduje nowatorskie fortyfikacje, dzięki czemu ratuje stolice państwa. Otrzymuje honorowe obywatelstwo i tytuł bohatera narodowego Peru.

Projektuje szlak kolejowy przez Andy, co Anglicy nazywają niewykonalnym szaleństwem. Buduje 61 mostów o łącznej długości 1832 m oraz 63 tunele o łącznej długości ponad 6000 m, w tym jeden o długości 1200 m. W 1874 r. następuje krach finansowy. Rząd wstrzymuje finansowanie. Malinowski z własnych oszczędności kończy inwestycję. Mimo takich utrudnień budowa trwa zaledwie osiem lat. Peru uzyskuje połączenie z Oceanem Atlantyckim.

Trasa transandyjska wspina się na wysokość 4817,8 m n.p.m., osiągając najwyższy punkt kolejowy na Ziemi. Piszą o niej wszystkie czasopisma techniczne na świecie, zostaje ogłoszona cudem techniki, a Malinowski zyskuje sławę wybitnego inżyniera.

Rekord zostaje pobity dopiero w 2005 r. po 127 latach.

 

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl