księgarnia stacjonarna multibook

 Uwaga! W dniach 1-3 maja (poniedziałek-środa) księgarnia stacjonarna będzie NIECZYNNA.

Produkt dnia
Pietro kard. Gasparri - Katechizm katolicki
Pietro kard. Gasparri - Katechizm katolicki
36,90 zł 29,90 zł
szt.
Grzegorz Braun - Stałe warianty gry
Grzegorz Braun - Stałe warianty gry
49,90 zł 39,90 zł
szt.

Zeszyt z Pileckim 60 kartek / kratka

Zeszyt z Pileckim 60 kartek / kratka
  • promocja
Wysyłka w: 2-3 dni robocze
Cena: 4,50 zł 5,00 zł 4.50
quantity szt.
dodaj do przechowalni

Opis

W wieku 19 lat walczy jako kawalerzysta w wojnie polsko-bolszewickiej (1920), w Bitwie Warszawskiej. Broni Grodna i zdobywa Wilno.

W Polsce międzywojennej działacz społeczny, założyciel i organizator kółek rolniczych, przysposobienia wojskowego, ochotniczej straży pożarnej, spółdzielni mleczarskiej. Wszechstronnie uzdolniony, wytrwały. Podnosi z ruiny rodzinny majątek. Wprowadza nowoczesne metody gospodarowania. Jego uprawa koniczyny jest znana w całej Polsce.

Uczestniczy w wojnie z Niemcami (1939). Dowodzeni przez niego ułani niszczą 7 czołgów i 3 samoloty niemieckie. W okupowanej Polsce prężnie działa w konspiracji, współorganizuje Tajną Armię Polską – m. in. zakłada sieć tajnych skrytek na dokumenty i broń palną. Daje się schwytać podczas łapanki, by dobrowolnie trafić do Auschwitz. W niemieckim obozie koncentracyjnym organizuje ruch oporu. Jako pierwszy, w tak zwanych "raportach Pileckiego", informuje o niemieckim ludobójstwie. Po 1000 dniach razem z dwoma współwięźniami ucieka z obozu w 1943 roku. W Powstaniu Warszawskim (1944) dowódca kompanii.

Po zakończeniu wojny i przejęciu władzy w Polsce przez komunistów, wspieranych przez Związek Sowiecki, Witold Pilecki pozostaje w konspiracji. Trafia za to do więzienia, gdzie jest długo torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, a w końcu skazany na karę śmierci (1948).

Zaliczony do najodważniejszych ludzi czasów II wojny światowej. Dobry mąż i ojciec, wzór do naśladowania. Jak wspominają jego dzieci, nigdy do nikogo nie czuł nienawiści, nawet do swoich więziennych oprawców.

 

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl