W sobotę, 30 grudnia, księgarnia stacjonarna NIECZYNNA!

Zapraszamy po Nowym Roku!

Zeszyt z Pługiem 60 kartek / kratka

Zeszyt z Pługiem 60 kartek / kratka
  • promocja
Wysyłka w: 2-3 dni robocze
Cena: 4,50 zł 5,00 zł 4.50
quantity szt.
dodaj do przechowalni

Opis

W 1939 walczy jako dowódca kompanii przeciwpancernej. W bitwie nad Bzurą niszczy 6 niemieckich czołgów i 2 wozy dowódcze, za co zostaje odznaczony Virtuti Militari - w trakcie bitwy generał T. Kutrzeba odpiął w tym celu swój własny order.

Po kapitulacji angażuje się w konspirację, dowodzi wielu akcjom i przyczynia się do uruchomienia fabryki broni. Doskonale organizuje struktury wywiadu, które likwidują ok. 300 kolaborantów i konfidentów Gestapo, przechwytują części niemieckich pocisków rakietowych V-1 i V-2 (1944), a także wykrywają tajną kwaterę Hitlera.

Po wycofaniu Niemców z Rzeszowa odmawia złożenia broni i poddania się armii radzieckiej. Jest przeciwny ujawnianiu się żołnierzy AK. Współpracuje przy założeniu organizacji NIE, kontynuującej walkę z nowym okupantem. W 1947 r. zostaje prezesem IV Zarządu Głównego WiN, który "wprowadza [...] na najwyższy szczebel w historii jego istnienia, tak pod względem organizacyjnym, jak i ideowym".

Zostaje aresztowany przez UB, ale trwające 3 lata brutalne i okrutne śledztwo jest prowadzone przez NKWD. Dostaje 5-krotną karę śmierci i 30 lat więzienia. Wyrok wykonano 1 marca 1951 r. W 60. rocznicę śmierci Łukasza Cieplińskiego ustanowiony został Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Był osobą zdyscyplinowaną, solidną, małomówną i skromną. Wymagał wiele od siebie i od swoich podwładnych. Nigdy nie przeklinał, nie pił, nie palił, uwielbiał sport. Był głęboko wierzący. Zawsze uśmiechnięty i powszechnie lubiany.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl