księgarnia stacjonarna multibook

 Uwaga! W dniach 1-3 maja (poniedziałek-środa) księgarnia stacjonarna będzie NIECZYNNA.

Produkt dnia
Pietro kard. Gasparri - Katechizm katolicki
Pietro kard. Gasparri - Katechizm katolicki
36,90 zł 29,90 zł
szt.
Grzegorz Braun - Stałe warianty gry
Grzegorz Braun - Stałe warianty gry
49,90 zł 39,90 zł
szt.

Zeszyt z Rojem 60 kartek / kratka

Zeszyt z Rojem 60 kartek / kratka
  • promocja
Wysyłka w: 2-3 dni robocze
Cena: 4,50 zł 5,00 zł 4.50
quantity szt.
dodaj do przechowalni

Opis

W trakcie wojny działa jako kurier oraz uczy się w ramach tajnych kompletów. U jej schyłku (1945) zostaje wcielony do Ludowego Wojska Polskiego. Dezerteruje na wiadomość o zastrzeleniu brata przez żołnierzy sowieckich, rabujących okoliczne wsie. Jako 20-latek wstępuje do Oddziału NSZ-NZW i przyjmuje pseudonim "Rój". Zostaje odznaczony Krzyżem Walecznych (1945).

Tworzy patrol Pogotowia Akcji Specjalnej i zostaje jego dowódcą, a następnie komendantem okręgu. Wielokrotnie bierze udział w brawurowych akcjach, m.in. w egzekucji aparatczyków władzy czy odbijania więźniów, np. w słynnym rozbiciu więzienia w Pułtusku.

Wyjątkowa wyobraźnia, opanowanie taktyki, odwaga oraz determinacja st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza w zwalczaniu sowieckich agentur sprawia, że jest nieuchwytny dla liczniejszego i lepiej uzbrojonego wroga. Dowódca jest podziwiany przez żołnierzy, szanowany i wspierany przez okoliczną ludność. Codzienna modlitwa i msze za poległych świadczą o głębokiej religijności oddziału.

Kierownictwo Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego oceniało, że grupa Roja "jest najliczniejszą i najgroźniejszą […] na terenie województwa". W zlikwidowanie oddziału "Roja" zostaje zaangażowanych 324 agentów i informatorów, lecz przez lata ich działania nie odnoszą skutku. Osaczony, wskutek zdrady, przez ok. 300-osobową grupę ginie podczas próby ucieczki.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl