Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Najczęściej kupowane książki w ostatnich 90 dniach:
- Jan Białek - TECH. Krytyka rozwoju środowiska technologicznego
- Marek Tomasz Chodorowski - Bestia. Cywilizacja nad przepaścią
- Gabriel Łasiński - Głupota i zaprzaństwo we współczesnym społeczeństwie polskim
- Paweł Skutecki - Trzecia Rzesza i koncerny farmaceutyczne
- Ks. Józef Mrozowski - Msza Święta i Tajemnice Życia Zbawiciela
- Paweł Lisicki - Mit starszych braci w wierze AUTOGRAF
- Grzegorz Osiński - Cyfrowi niewolnicy. Transhumanizm w praktyce
- Werner Schur - Piekło bez ognia
- John Bagot Glubb – Cykl życia imperium
- Mój Niedzielny Mszalik
Bajki i powiastki z morałem
Zagadka,
którą rozwiążesz bez trudu
po przeczytaniu wszystkich bajek i powiastek,
które - specjalnie dla Ciebie -
napisali: Ignacy Krasicki,
Maria Konopnicka, Władysław Bełza,
Henryk Sienkiewicz, Stanisław Jachowicz,
Aleksander Fredro, Kazimierz Przerwa-Tetmajer
i wielu innych polskich poetów i pisarzy.
Władysław Konopczyński - Pierwszy rozbiór Polski
Praca napisana porywającym stylem, łączy w sobie klarowność narracji z warsztatową ścisłością. Ta książka jest niewątpliwie ważnym wydarzeniem dla polskiej refleksji nad Rzeczpospolitą i jej upadkiem.
"Nie obełgiwał siebie ani sumienia swego nie roztrząsał, ani nagród nie potrzebował Wielki Fryderyk. Czyż nie było rozkoszą napisać do braciszka po wciągnięciu Marii Teresy na własne podwórko: Teraz, mój drogi bracie, skończyliśmy z najpoważniejszą rzeczą. Połączy się trzy wyznania: greckie, katolickie i kalwińskie, spożyjemy bowiem jedną hostię - Polskę, i jeżeli nie zbawi to naszych dusz, to z pewnością będzie z wielką korzyścią dla naszych państw."
Adam Wielomski - Imperium rationis. Państwo suwerenne w zachodniej myśli politycznej XVI i XVII stulecia
Znany ze średniowiecza spór o inwestyturę podkopał pozycję papieża i cesarza, ośmielił ich lenników. Wraz z pojawieniem się reformacji, najpierw w obszarze wiary, a zaraz potem, a właściwie równolegle, w obszarze polityki ujawniły się nowe ośrodki i centra kwestionujące władzę zarówno papieża, jak i cesarza, i uznające, że nie sprawują władzy z nadania jednego z nich, ale otrzymały ją od Boga... albo od ludu, który zresztą zaczął dość szybko spychać Boga z tronu prosto w niebyt. Z czasem obok papiestwa i cesarstwa wyłoniła się władza suwerenna, a więc w pełni niezależna, a nadto zwiększająca swe prerogatywy. Władcy przestali liczyć się z prawem Bożym, naturalnym, jak i tradycyjnym, i fundamentalnym, zmierzano bowiem ku absolutyzmowi rozumianemu zarówno jako suwerenność, jak i wszechmoc.
Agatha Christie - Po pogrzebie
Pogrążona w żałobie rodzina Richarda Abernethie spotyka się po pogrzebie, by poznać ostatnią wolę zmarłego. Ekscentryczna ciotka Cora wkłada kij w mrowisko, sugerując, że brat został zamordowany. Nic dziwnego, że niebawem ginie również ona…
Agnieszka Kamińska - Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony
Autorka przemierza alpejskie szlaki, trasy kolejowe oraz wybrukowane uliczki helweckich miast. Odkrywa przed nami ten raj wymyślony; państwo, którego nie ma, choć według legendy zaczęło się… na łące.
Agnieszka Żelewska - Zwierzęta. Moja pierwsza encyklopedia polsko-angielska z okienkami
Zwierzęta. Moja pierwsza encyklopedia polsko-angielska z okienkami to książka edukacyjna, dzięki której najmłodsi poznają świat i uczą się angielskich słówek.
W książce pojawia się słownictwo związane ze światem zwierząt – w sumie ponad 200 słówek! Czytelnicy odwiedzą dom pewnego podróżnika, las, dżunglę, sawannę, zanurkują w morzu, a nawet dotrą do krainy całej pokrytej śniegiem. Na każdej rozkładówce można odszukać i otworzyć okienka (w całej książce jest ich 50), co pozwala odkrywać kolejne szczegóły i słowa.
Alice Hildebrand, Dietrich Hildebrand - Sztuka życia
Nigdy jeszcze w historii ludzkości przeciętny człowiek nie cieszył się takim bogactwem materialnym, a przy tym nigdy wcześniej nie był tak niespokojny i nieszczęśliwy. Któż z nas nie zna ludzi, którzy mając wszystko, niczym się nie radują. Brak zadowolenia przenika każdy aspekt ich życia: wszystko, co posiadają, stało się dla nich ciężarem, który przynosi wprawdzie natychmiastową satysfakcję, ale ani trochę nie zbliża ich do szczęścia.
Możemy realizować swoje przyjemności, jednak żadna z nich – niezależnie od swej intensywności – nie jest w stanie zaspokoić pragnienia ukrytego w ludzkiej duszy. Człowiek bowiem jest stworzony do rzeczy większych.
Istnieje swoisty paradoks związany z faktem, że pomimo głębokiego pragnienia szczęścia (które, zdaniem Arystotelesa, jest dobrem najwyższym) ludzie często wybierają drogi, które w żaden sposób nie mogą ich doprowadzić do tego celu. Człowiek jest często sprawcą swego upadku, swoim najgorszym wrogiem.
W dzisiejszych czasach rzadko widujemy ludzi, których twarze emanują radością i pokojem. Kiedy jednak napotykamy ich na swej drodze, pragniemy wydobyć od nich tajemnicę radości. Co jest tym tajemniczym kluczem, który znaleźli, a którego my sami nie posiadamy?
Tajemnica ich szczęścia polega na tym, że odkryli oni znaczenie ludzkiej egzystencji i opanowali najważniejszą, a przy tym najtrudniejszą ze sztuk – sztukę życia. Wybierając życie godne, zostali nagrodzeni pokojem, „którego świat dać nie może”.
Anathema sit. Listy Arcybiskupa Viganò
W publikacji, której wydanie zbiegło się z decyzją o ekskomunice arcybiskupa Carlo Marii Viganò, czytelnik znajdzie tłumaczenia zbioru wystąpień Arcybiskupa z ostatnich kilku miesięcy, w których ostrzega nas przed nadchodzącymi katastrofami: zniszczeniem Kościoła katolickiego i zdominowaniem globu przez mroczne siły świeckiej globalizacji, która szykuje nam totalitaryzm rodem z Roku 1984 Georga Orwella i Nowego wspaniałego świata Aldousa Huxleya.
Andre Vauchez - Heretycy w średniowieczu. Poplecznicy szatana czy chrześcijańscy dysydenci?
Herezje około roku tysięcznego dotyczą jedynie ograniczonej liczby osób, należących do elity kulturalnej i społecznej. Dwa wieki później są już silnymi ruchami kontestatorskimi, podważającymi wpływy duchowieństwa katolickiego. Od nadreńskich obszarów Niemiec po środkowe Włochy i przez Langwedocję po północną Hiszpanię: liczne regiony chrześcijańskiej Europy są wówczas „przeżarte zgnilizną” – by posłużyć się słownictwem zaczerpniętym z ówczesnych tekstów papieskich – różnych form herezji.
Andrzej Babuchowski - Moje Czechy. O niespętanym duchu kultury.
Szkice, rozmowy, reportaże i przekłady Andrzeja Babuchowskiego dotyczące Czech.
Książka ta stanie się na pewno inspiracją dla pasjonatów podróży tropem „miejsc literackich” (a przecież nie tylko Zlata Ulička w Pradze zasługuje na uwagę!), wartościowym uzupełnieniem wiedzy dla zainteresowanych sytuacją katolików w zsowietyzowanej Europie lat 1945-1989, a także dla wszystkich poszukujących dobrej poezji i subtelnego humoru, który, jak wiemy z lektury Jarosława Haška, jest charakterystyczną cechą piśmiennictwa czeskiego. Nie jedyną jednak.
Prof. Olga Płaszczewska
Arcana nr 178
W numerze m.in:
Polska i świat
Piotr Radny - Kroniki demontażu państwa. Asymetria konfliktu
Jacek Koronacki - Wybory prezydenckie w supermocarstwie z narodem rozdartym
Debata polityczna
Ryszard Surmacz - Jest Polska, czy Polski już nie ma?
Jan Piekło - To nie tak powinno być
Rozmowa Arcanów
Pamiętam… Z Ernestem Bryllem o historii przeżytej i przeżywanej rozmawia Andrzej Nowak
Baltazar Gracjan - Brewiarz dyplomatyczny
Słynne dzieło XVII-wiecznego jezuity o stosunkach dyplomatycznych, a także międzyludzkich.
Książka zawiera 300 maksym dotyczących postępowania w stosunkach dyplomatycznych, a także międzyludzkich. Można uznać, że jest to chrześcijańska wersja Księcia Machiavellego, a więc bez skrajności zalecanych przez tego ostatniego.