Jedynie prawda jest ciekawa - Józef Mackiewicz

 

Newsletter Multibook
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

ARCANA nr 124 (4/2015)

Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 16,80 zł 16.80
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Od redakcji:

Latem 2015 roku Polska znajduje się w toku historycznej przemiany, czego wyrazem jest zainaugurowana 6 sierpnia prezydentura Andrzeja Dudy. W tym numerze próbujemy więc zdefiniować znaczenie przełomu, jakim okazało się rzucone przez nowego prezydenta hasło odbudowy wspólnoty. Wskazujemy też konkretne obszary życia państwa, w których hasło to powinno znaleźć praktyczne odzwierciedlenie. Każdy kto zastanawia się nad aktualną sytuacją Polski między Niemcami a Rosją powinien przeczytać artykuły Anny Zechenter (o świadomości historycznej Niemców) i Kazimierza Dadaka (o gospodarczych problemach Rosji).

Jednym z głównych źródeł kryzysu wewnętrznego Polski, który trawi większość dziedzin naszego życia zbiorowego, są fałszywe idee, które za pośrednictwem mediów opanowały myślenie potoczne i znalazły odbicie w polityce państwa. Jak przekonuje Agnieszka Kurnik u podłoża tego kryzysu znajduje się postmodernistyczna koncepcja kultury. Kryzys moralny w nauce (w pryzmacie tchórzliwej reakcji establishmentu na postulaty wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej), ukazuje Barbara Fedyszak-Radziejowska. Zaś Jolanta Dobrzyńska, stwierdza, że jako rezultat tzw. Reformy oświaty wyłąnia się w szkolnictwie praktyka, którą określa (paradoksalnym) mianem „nauczania niepoznawczego”.

Ale głównym tematem bieżącego numeru jest to, co na przekór kryzysowi, przynosi wspólnocie i kulturze polskiej nadzieję i inspirację na przyszłość – twórczość Jarosława Marka Rymkiewicza, który w bieżącym roku obchodzi swoją 80. Rocznicę urodzin. Jubileusz ten jest świętem pisarza niezwykłego, wielkiego kierującego się ku najwyższym wartościom i – jak przystało prawdziwemu humaniście – ad fontes – do „do źródeł”. Kto kieruje się do źródeł, ten płynie pod prąd. Nie jest to łatwe, ale wyrabia siłę pozwalającą tworzyć, ocierać się o Tajemnicę i rozmawiać z Duchami Przodków. To jest istotą kultury i utrzymuje więź narodową ponad granicami pokoleń. I to właśnie znajdowaliśmy i znajdujemy w poezji i prozie Jarosława Marka Rymkiewicza.

Dostojny i Drogi Jubilacie! Za Twoje wiersze, rozmowy polskie, medytacje nad naturą rzeczy i nad naszymi dziejami przyjmij należny Ci hołd i podziękowanie, które skłądają Ci tutaj poeci, krytycy, czytelnicy i wierni przyjaciele. Ad multos annos!

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl