Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Najczęściej kupowane książki w ostatnich 90 dniach:
- Marek Tomasz Chodorowski - Bestia. Cywilizacja nad przepaścią
- Jan Białek - TECH. Krytyka rozwoju środowiska technologicznego
- Stanisław Krajski - Masoneria w pigułce. Od prapoczątków do 2030 roku
- Gabriel Łasiński - Głupota i zaprzaństwo we współczesnym społeczeństwie polskim
- Dariusz Rozwadowski - Marksizm w edukacji. Szkolnictwo jako oręż w budowie nowego człowieka AUTOGRAF
- John Bagot Glubb – Cykl życia imperium
- Paweł Lisicki - Mit starszych braci w wierze
- Grzegorz Osiński - Cyfrowi niewolnicy. Transhumanizm w praktyce
- Praca zbiorowa - Drapieżny Zielony (nie) Ład. Raport
- Ks. Mateusz Szerszeń CSMA - Wielkie Zawierzenie Świętemu Michałowi Archaniołowi
Andrzej Stefan Połosak - Mammut. Niemiecki kompleks polskiego sukcesu
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Miłośnicy motocykli mogą zapoznać się z historią niemieckiego olbrzyma, skonstruowanego przy niebagatelnej pomocy polskiego inżyniera. Już sama nazwa - Mammut - przywodzi na myśl skojarzenia z gigantem. I słusznie, ponieważ jego pojemność wynosiła 2000 cm sześciennych, a czterosuwowy silnik był montowany zazwyczaj w samochodach, a nie w motocyklach. Jednak nazwisko polskiego inżyniera – współkonstruktora Mammuta – jest dziś całkowicie zapomniane. Wydaje się, że sprawdza się słynna opinia znakomitego niegdyś piłkarza angielskiego Gary'ego Linekera, który stwierdził, że „piłka nożna to taka gra, w której 22 mężczyzn biega za piłką, a na końcu i tak wygrywają Niemcy”.
Nieco wcześniej podobną opinię wyraził także niemiecki kardynał Döpfner, który „podczas jednej ze swoich rozmów z kardynałem Wyszyńskim wyraził się o liście biskupów polskich [chodzi o słynny list biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r.] następująco: "List Episkopatu Polski jest nabrzmiały treścią historyczną. Chciałbym powiedzieć, że argumenty historyczne na Niemców na ogół nie działają, choćby dlatego, że my, Niemcy, jesteśmy wychowani w historycznej szkole dworskiej ad usum delphini. U nas od wieków pisze się historię pod kątem politycznym, a nie naukowym. Dlatego też możecie mówić najsłuszniejsze rzeczy, ale to nas nie przekonuje"”.
Polacy mieli zaś w Europie, a szczególnie w Niemczech, opinię zdolnych, nawet wybitnie utalentowanych improwizatorów, nieskorych jednak do systematycznego i uregulowanego prawnie działania. By wskazać na różnicę jakościową między niemieckim ładem a polskim bałaganem, mówiono nawet o polnische Wirtschaft, czyli o polskiej gospodarce i gospodarności jako bylejakości i wiecznej prowizorce. Skoro zatem powyższe uwagi dają nam pojęcie o tym, jak przedstawia się prawda stereotypu, to ta książeczka pozwoli nam ją skonfrontować z relacją, której podstawą nie są opinie, ale fakty. Jak ta konfrontacja wypadnie i czego nauczy, dowie się czytelnik tej książki... A to, czego się dowie, może go zdziwić.
Andrzej Stefan Połosak (ur. 1992) - politolog, pisarz, publicysta, nauczyciel, wykładowca akademicki. W swojej pracy pisarskiej prezentuje tematy związane z doktrynami politycznymi trzeciego świata oraz z historią motoryzacji.
Dane techniczne
Autor | Andrzej Stefan Połosak |
Format | 175 x 250 mm |
Liczba stron | 100 |
Oprawa | Miękka |
Zdjęcia | Tak |
Rok wydania | 2024 |
Wydawca | Von Borowiecky |
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.