Oficerowie wywiadu należeli do pokolenia Polaków, którym przypadła w udziale wielka misja związana z restytucją państwa, a następnie obrony jego suwerenności. Młodsi spośród nich to pokolenie wychowane i ukształtowane w Rzeczypospolitej Niepodległej, to pokolenie któremu także przypadła w udziale walka w obronie ojczyzny. Prócz domu rodzinnego, na ich wychowanie w niemałym stopniu wpływ miały warunki polityczne panujące w kraju budującym swoją niepodległość po okresie zaborczej niewoli. Drogę życiową wytyczały im osobiste przekonania i cechy charakteru – przede wszystkim wierność zasadom, niezłomność, bohaterstwo. Bez wątpienia sprostali wszystkim życiowym wyzwaniom, przekraczającym wielokrotnie miarę i siły jednego człowieka.

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Najczęściej kupowane książki w ostatnich 90 dniach:
- Grzegorz Osiński - Cyfrowi niewolnicy. Transhumanizm w praktyce
- Chris Klinsky – W mackach fundacji, jak organizacje pozarządowe próbują manipulować ludźmi
- Jakub Wozinski - Od ujścia Wisły po Morze Czarne TOM I i TOM II AUTOGRAF
- Magdalena Ziętek-Wielomska - Niemiecki sen o imperium
- Pietro kard. Gasparri - Katechizm katolicki (-20%)
- Jakub Wozinski - Od ujścia Wisły po Morze Czarne. Handlowo-gospodarcze tło dziejów Polski (1572-1795) TOM II AUTOGRAF
- Ks. Grzegorz Śniadoch - Msza Święta Trydencka. Prawda i Mity
- Grzegorz Osiński - Transhumanizm. Retiarius contra Secutor
- Jadwiga Zamoyska - O wychowaniu
- Magdalena Ziętek-Wielomska – Imperium Klausa Schwaba. Jedna planeta, jedna ludzkość, jeden zarząd
Grzegorz Łukomski - Józef Mackiewicz (1902-1985) Antykomunizm jako imperatyw kategoryczny
towar niedostępny

Opis
Tematem książki jest publicystyka Józefa Mackiewicza, profetycznego pisarza-intelektualisty.
Jego myśl – równie wartościowa jak jego twórczość literacka – pozostaje wciąż aktualna, długo jednak znajdowała się na marginesie zainteresowań badawczych historyków, zwłaszcza historyków myśli politycznej. Był Mackiewicz wyjątkowym znawcą problematyki rosyjskiej, bolszewickiej i sowieckiej oraz niemieckiej. Konsekwentnym, ideowym antykomunistą. Nade wszystko był jednak świadkiem epoki i znawcą spraw polskich w okresie historycznych przemian w połowie XX wieku.
„Być przeciw Rosji – to polityka; być przeciw Niemcom – to polityka. Ale być za wolnością – to nie jest żadna polityka. U nas ciągle się jeszcze nie rozumiem, że komunizm to doktryna. To jest przede wszystkim przywrócenie słowom ich pierwotnego, nieujarzmionego znaczenia” – pisał Mackiewicz w londyńskich „Wiadomościach” w 1972 roku.
Tematem niniejszej książki jest publicystyka Józefa Mackiewicza, nie wahajmy się powiedzieć: profetycznego pisarza-intelektualisty. Jego myśl – równie wartościowa jak jego twórczość literacka – pozostaje wciąż aktualna, długo jednak znajdowała się na marginesie zainteresowań badawczych historyków, zwłaszcza historyków myśli politycznej. Był Mackiewicz wyjątkowym znawcą problematyki rosyjskiej, bolszewickiej i sowieckiej oraz niemieckiej. Konsekwentnym, ideowym antykomunistą. Nade wszystko był świadkiem epoki i znawcą spraw polskich w okresie historycznych przemian XX wieku. (…)
Tworzył w czasach trudnych, ekstremalnie trudnych, w czasach upowszechniania się całkowicie destrukcyjnej, odhumanizowanej ideologii komunistycznej. Był zdecydowanym, ideowym przeciwnikiem czerwonego totalitaryzmu – z tego powodu atakowanym przez jego wyznawców apologetów i różnej kategorii agentów. (…)
Prezentowana praca jest kontynuacją wcześniejszej, „Józef Mackiewicz (1902-1985). Intelektualista u źródeł antykomunizmu ideowego” i składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza, o charakterze narracyjnym, podzielona została na pięć rozdziałów, obejmująca zasadnicze nurty zainteresowań intelektualnych Mackiewicza. Natomiast w drugiej części zamieszczono wybór źródeł dotąd niepublikowanych, w większości jest to korespondencja otrzymywana i wysyłana przez Mackiewicza. Źródła te – w zamierzeniu – uzupełniają tok narracji. Szczególnie wartościowa jest korespondencja – to z reguły prawdziwe perełki, uzupełniające myśl Mackiewicza. Warto zwrócić uwagę, że niemal każdy list J.M. to mała forma literacka.
Dane techniczne
Autor | Józef Mackiewicz |
Format | 145 x 205 mm |
Liczba stron | 310 |
Oprawa | Miękka |
Zdjęcia | Tak |
Rok wydania | 2022 |
Wydawca | LTW |
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.