Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Najczęściej kupowane książki w ostatnich 90 dniach:
- Jan Białek - TECH. Krytyka rozwoju środowiska technologicznego
- Mój Niedzielny Mszalik
- Ks. Józef Mrozowski - Msza Święta i Tajemnice Życia Zbawiciela
- Werner Schur - Piekło bez ognia
- Marek Tomasz Chodorowski - Bestia. Cywilizacja nad przepaścią
- Adam Wielomski - Imperialna Europa. Niemieckie plany podboju i reorganizacji Europy 1871-1945
- Ks. Mateusz Szerszeń CSMA - Wielkie Zawierzenie Świętemu Michałowi Archaniołowi
- Kacper Kita - Saga rodu Le Penów
- John Bagot Glubb – Cykl życia imperium
- Gabriel Łasiński - Głupota i zaprzaństwo we współczesnym społeczeństwie polskim
Henryk Skwarczyński - Szlachcic z Koluszek w Ameryce i innych egzotycznych krajach
Cena regularna:
25,00 zł
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Proza Henryka Skwarczyńskiego to dawka literatury przez duże L. Niezależność, wolność i nieuleganie terrorowi politycznej poprawności wyróżnia tę prozę. Jeśli do tego dodamy lekki styl narracyjny oraz wędrówki, które toczą się w najróżniejszych częściach, często mało znanych, świata, oraz historyczne spacery autora, dostajemy do ręki opowiadania, które zmuszają do refleksji.
Henryk Skwarczyński zaprasza czytelnika w podróż po wielu zakątkach świata. Droga wiedzie od Paryża, Monachium, Nowego Jorku, po wyspy Pacyfiku, kraje Azji, Afryki, pustynie, dżungle, inne kultury, tradycje obyczaje. Pragnienie wolności kojarzy mu się ze swobodą wędrówki. Niby dawni żeglarze pragnie odkryć wymarzoną krainę”. Czy pisarz ją kiedykolwiek odnajdzie dopisując kolejny rozdział do egipskiej Księgi Umarłych?
…nie zajmuje się opisami krajobrazów, zwyczajów… a w każdym razie nie tylko to go pasjonuje. On udaje się tam z problemem innego fenomenu: mianowicie siebie samego; siebie jako pisarza usiłującego zdefiniować charakter swego losu…
Mieczysław Orski, redaktor naczelny miesięcznika „Odra”.
Henryk Skwarczyński jest absolutnie sui generis. Wszyscy wiedzą, że rusza tam, gdzie nikt inny nie wyrusza i widzi to, czego nikt inny nie widzi.
Keith Botsford w blurbie do anglojęzycznego wydania Uczty głupców.
Pragnienie wolności kojarzy mu się ze swobodą wędrówki. Niby dawni żeglarze pragnie odkryć wymarzoną krainę.
Marek Nowakowski
* * *
Głucha noc. Za oknem pohukuje puszczyk. Idę spać. Zaczynają się schodzić cienie przeszłości. Bez zaproszenia rozchodzą się po sypialni, przysiadają się na krawędzi łóżka, wciągają do rozmowy. Jest ich tyle, że ciężko mi z nimi wszystkimi rozmawiać. Każdy ma coś innego do powiedzenia. Trudno skupić się na tym, co mówi pojedyncza zjawa.
Tłum postaci prawdziwych i takich z przeszłości, które do życia powołała wyobraźnia. Sprzeczam się z nimi, rozmawiam, opowiadam im o krainach pełnych tajemniczych pagórków i zalanych słońcem dolin.
(Fragment książki).
Henryk Skwarczynski, pisarz i antropolog przypomina zapisem życia Sir Richarda Burtona z jego poszukiwaniem Księżycowych Gór. Literatura polska od czasów ukazania się Barbarzyńcy w ogrodzie Zbigniewa Herberta, nie zna równie przejmujących esejów o przemijaniu zanurzonym w historie. Przyjaciel pisarza, autor Kondotierów, Rafal Gan-Ganowicz nazywał jego prozę herlingowską. Jej znakomitość tuż przed zamachem smoleńskim docenił Prezydent RP Lech Kaczyński. Wojciech Chmielewski w artykule zamieszczonym w „Gazecie Polskiej” nazwał pisarza samotnikiem z La Grange, podkreślając pozostawanie poza środowiskowym poklaskiem i hierarchią. Zamieszkały w Paryżu rzeźbiarz Paweł Jocz określał go nowym Blaisem Cedrarsem, a światowej sławy kapitan Andrzej Piotrowski z Chicago utrzymywał, że tym czym dla niego stały się morza i oceany, tym dla pisarza stały się przemierzane kontynenty. Zwracał uwagę na niezwykłość jego prozy Redaktor Naczelny miesięcznika „Odra” Mieczysław Orski. Obdarzając posłowiem Majaki Angusa Mac Og, które stały się znaczącą częścią Szlachcica z Koluszek, inny przyjaciel pisarza, Marek Nowakowski, pisał o nim: „Długa ta droga… wiedzie od Paryża, Monachium, Nowego Jorku, po wyspy Pacyfiku, kraje Azji, Afryki, pustynie, dżungle, inne kultury, tradycje obyczaje. Pragnienie wolności kojarzy mu się ze swobodą wędrówki. Niby dawni żeglarze pragnie odkryć wymarzoną krainę”. Czy pisarz ją kiedykolwiek odnajdzie dopisując kolejny rozdział do egipskiej Księgi Umarłych?
Henryk Skwarczynski ur. 1952 roku w Polsce. Były korespondent Radia Wolna Europa w Nowym Jorku i „Głosu Ameryki” w Waszyngtonie, a także wykładowca w Defense Language Institute w Monterey w Kalifornii. W kraju ukazały się m.in. takie jego powieści jak Slomiane morze i Uczta głupców, także proza autobiograficzna Z różą i księżycem w herbie i Majaki Angusa Mac Og, oraz sensacyjna książka o charakterze politycznym Jak zabiłem Piotra Jaroszewicza. Pisarz mieszka z żoną, poetką Egle Juodvalke, na przedmieściach Chicago w La Grange.
Dane techniczne
Autor | Henryk Skwarczyńsk |
Format | 125 x 195 mm |
Liczba stron | 220 |
Oprawa | Miękka ze skrzydełkami |
Zdjęcia | Nie |
Rok wydania | 2015 |
Wydawca | Wydawnictwo Prohibita |
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.