Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Najczęściej kupowane książki w ostatnich 90 dniach:
- Jan Białek - TECH. Krytyka rozwoju środowiska technologicznego
- Marek Tomasz Chodorowski - Bestia. Cywilizacja nad przepaścią
- Gabriel Łasiński - Głupota i zaprzaństwo we współczesnym społeczeństwie polskim
- Paweł Skutecki - Trzecia Rzesza i koncerny farmaceutyczne
- Ks. Józef Mrozowski - Msza Święta i Tajemnice Życia Zbawiciela
- Paweł Lisicki - Mit starszych braci w wierze
- Grzegorz Osiński - Cyfrowi niewolnicy. Transhumanizm w praktyce
- Werner Schur - Piekło bez ognia
- Mój Niedzielny Mszalik
- John Bagot Glubb – Cykl życia imperium
Jan S. Mar - Kawalerowie księżyca
Cena regularna:
32,00 zł
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Józiek Wiciuch to warszawski złodziej, który zmuszony został opuścić stolicę na pewien czas, dopóki nie przycichną echa jego ostatniej roboty. Podczas pobytu na jednej z wsi poznaje Stefkę. Młoda, wyjątkowej urody dziewczyna zostaje jego kochanką. Nie ma najmniejszego pojęcia o tym, jakim fachem para się jej narzeczony. Stęskniony za miastem i dreszczykiem blatnego życia Wiciuch wyjeżdża do Warszawy, wkrótce jednak wraca z fałszywymi dokumentami i zabiera Stefkę ze sobą (wraz z zaoszczędzonymi pieniędzmi jej matki). Oszołomiona wydarzeniami, ale we wszystkim w pełni oddana ukochanemu, dziewczyna powoli wchodzi w dziki złodziejski świat namiętności, zdrad i nieustannego ryzyka. Czy nadąży za biegnącym w szalonym pędzie życiem kawalerów księżyca?
Jan Stanisław Mar (właśc. Marian Lewin). Prozaik, poeta, dziennikarz, kierownik teatrzyków rewiowych, autor sceniczny.
Urodził się 20 października 1877 roku w Płocku, był synem Bernarda Lewina i Anny z Lutomierskich. Szkołę średnią ukończył w Warszawie. Studia humanistyczne odbył w Szwajcarii, we Francji i Włoszech. Debiutował w 1900 roku wydaną w formie książki nowelą Bronka. Od roku 1903 publikował w prasie warszawskiej liczne utwory poetyckie. W 1906 roku redagował warszawskie pismo satyryczne „Grzmot”. Jako felietonista współpracował z wieloma czasopismami. Jego teksty pojawiały się m.in. w „Przeglądzie Porannym”, „Kurierze Porannym” i „Przeglądzie Wieczornym”, a także w pismach literackich i satyrycznych. Od 1909 pisał i sam prezentował swoje teksty w kabarecie Momus. W tym samym roku objął kierownictwo konkurencyjnego kabaretu Chochlik. W 1917 roku został dyrektorem i kierownikiem artystycznym kabaretu Czarny Kot, do którego wprowadził, po raz pierwszy, większe rewie. W 1925 roku był współautorem programów kabaretu Morskie Oko, a następnie kierownikiem literackim warszawskiego teatru Eldorado.
Działał aktywnie jako organizator ruchu zawodowego aktorów i literatów. Należał do inicjatorów i założycieli Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych ZAiKS, którego od 1925 roku był wiceprezesem, a później członkiem honorowym. W roku 1928 opracował i wydał Książkę pamiątkową z okazji dziesięciolecia ZAiKS-u.
Pisał powieści, teksty kabaretowe, monologi, wodewile i rewie. Był autorem utworów scenicznych Bladą jesienią, Zwariowane podwórko, Wilczy dół oraz autorem i współautorem licznych programów rewiowych. Opublikował kilka powieści: Samotni, Historia dwojga ludzi i jednego filistra, Pajęczyna, Kawalerowie księżyca, a także tom poezji Struny oraz Monologi pisane dla scen kabaretowych. Był autorem scenariusza do filmu Carewicz wg dramatu Gabrieli Zapolskiej.
W czasie okupacji hitlerowskiej uczestniczył w akcji pomocy Żydom, ukrywając ich w swoim mieszkaniu w Warszawie. Zadenuncjowany, został aresztowany przez gestapo i w 1942 roku zamordowany
Dane techniczne
Autor | Jan Stanisław Mar |
Format | 145 x 210 mm |
Liczba stron | 264 |
Oprawa | Miękka |
Zdjęcia | Nie |
Rok wydania | 2022 |
Wydawca | LTW |
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.