W sobotę, 7 grudnia w godz. 12:00-13:30
gościem naszej księgarni będzie
red. LESZEK MISIAK. 
ZAPRASZAMY!

Produkt dnia
Mój Niedzielny Mszalik
Mój Niedzielny Mszalik
75,00 zł
szt.
Waldemar Łysiak na łamach 8. Ruch oporu
Waldemar Łysiak na łamach 8. Ruch oporu
49,90 zł 42,90 zł
szt.
Andrzej Nowak - Dzieje Polski tomy 1-4
Andrzej Nowak - Dzieje Polski tomy 1-4
335,00 zł 266,00 zł
szt.

Józef Mackiewicz, Barbara Toporska - Listy do redaktorów "Wiadomości" (TOM 20)

Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 85,00 zł 85.00
Cena detaliczna: 85,00 zł
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

W listach do redaktorów „Wiadomości” Józef Mackiewicz rozdaje ciosy na prawo i lewo. Wielki prozaik ostro krytykuje Michnika i Gombrowicza, ale także AK, prymasa Wyszyńskiego i Jana Pawła II.

Listy obejmują lata 1947-1981, są uporządkowane chronologicznie i ponumerowane, podzielone na rozdziały wg lat. Przeważają listy adresowane do Mieczysława Grydzewskiego.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

 

Listy do Redaktorów "Wiadomości" zostały wydane w serii DZIEŁA - TOM 20.


Korespondencja Józefa Mackiewicza z redaktorami londyńskich "Wiadomości" to materiał przebogaty, pożyteczny dla poznania polskiej emigracji niepodległościowej.
Prof. Wacław Lewandowski, z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, podkreślił, że umożliwia ona wgląd w sprawy zakulisowe, o których na emigracji nie pisano i nie utrwalano inaczej niż w wypowiedziach prywatnych – czyli w listach.
Gość "Kulturalnego Wieczoru z Jedynką" zaznaczył, że "Wiadomości" były głównym pismem ośrodka londyńskiego emigracji. Ludzie ci trwali przy zasadach legalizmu państwowego i chcieli kontynuować idee II RP. Różne siły wywierały wtedy na nich naciski, gdyż ich polityczne stanowisko było niewygodne z punktu widzenia ówczesnego porządku politycznego.
- W tamtych czasach byli tacy, którzy uważali Józefa Mackiewicza, za kogoś, kto w sposób szalony, przesadny, oskarża swojego brata Stanisława Cata-Mackiewicza o współpracę z reżimem peerelowskim. Dziś wiemy, że była ona faktem – zauważył prof. Wacław Lewandowski.
W rozmowie z Anną Lisiecką dodał, że w rezultacie potępienia uwikłania politycznego swojego brata, Józef zerwał z nim kontakty. Zauważył, że pryncypialność Józefa Mackiewicza i jego żony Barbary Topolskiej, łączyła się z wielkim realizmem politycznym.
- Im dalej w lata, tym częściej w tych listach pojawiają się westchnienia Mackiewicza, zaduma nad klęską polityczną jego środowiska – podkreślił.
Cytat za: http://www.polskieradio.pl/7/178/Artykul/275398,Antykomunista-do-grobowej-deski

Dane techniczne

Autor Józef Mackiewicz
Format 135 x 205 mm
Liczba stron 656
Oprawa TWARDA
Zdjęcia NIE
Rok wydania 2010
Wydawca KONTRA

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl