
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Najczęściej kupowane książki w ostatnich 90 dniach:
- Grzegorz Osiński - Cyfrowi niewolnicy. Transhumanizm w praktyce
- Praca zbiorowa - Encyklopedia Antykultury
- Mój Niedzielny Mszalik (-20%)
- Andrzej Łobaczewski - Ponerologia polityczna. Nauka o naturze zła w adaptacji do zagadnień politycznych
- Jadwiga Zamoyska – O pracy
- Benedyktyni tynieccy (oprac.) - Mszał rzymski (mszalik codzienny)
- Piotr Witt - Kroniki paryskie drugie
- Pietro kard. Gasparri - Katechizm katolicki (-20%)
- Jadwiga Zamoyska - O wychowaniu
- Benjamin Abelow - Jak Zachód wywołał wojnę na Ukrainie
Ludwig von Mises - Planowany chaos





Opis
Chociaż kapitalizm jest systemem gospodarczym współczesnej cywilizacji zachodniej, programy wszystkich państw zachodnich kierują się całkowicie antykapitalistycznymi ideami. Celem tych interwencjonistycznych programów nie jest zachowanie kapitalizmu, ale zastąpienie go gospodarką mieszaną. Zakłada się, że owa gospodarka mieszana nie jest ani kapitalizmem, ani socjalizmem. Opisuje się ją jako tzw. trzecią drogę, system tak samo odległy od kapitalizmu, jak i od socjalizmu. Twierdzi się, że znajduje się ona w połowie drogi między socjalizmem i kapitalizmem, zachowując zalety obu i unikając wad właściwych każdemu z nich. Z tego działania państwa powstaje planowany chaos, który niszczy prawidłowe funkcjonowanie każdej gospodarki.
Gdyby historia mogła coś udowodnić i czegoś nas nauczyć, byłaby to lekcja, że prywatna własność środków produkcji jest koniecznym warunkiem cywilizacji i materialnego dobrobytu. Wszystkie dotychczasowe cywilizacje opierały się na własności prywatnej. Jedynie kraje przestrzegające zasady własności prywatnej wzniosły się ponad ubóstwo i stworzyły naukę, sztukę i literaturę.
Fragment książki
Książka, pomimo tego, że została napisana już ponad 70 lat temu, nic nie straciła na aktualności. Mises bowiem omawia w niej charakterystyczne i powtarzalne procesy społeczne. Wiele z tych prawidłowości potwierdziła później historia. Tak jak Newton odkrył Prawo Powszechnego Ciążenia, tak Mises w bardzo przystępny sposób tłumaczy Prawo Powszechnego Ciążenia… ku Socjalizmowi. Polega ono na tym, że większość z nas, nie mając podstawowej wiedzy z zakresu ekonomii chce socjalizmu i zgadza się na państwowe zarządzanie oparte o przymus, interwencjonizm i własność państwową. „Kupujemy” tę ideę i ją akceptujemy, socjalizm jednak zawsze prowadzi do zapaści gospodarczej i upadku cywilizacyjnego.
Ludwig von Mises (1881 -1973) to jeden z najwybitniejszych ekonomistów XX wieku, czołowy przedstawiciel austriackiej szkoły ekonomicznej, wykładowca wielu prestiżowych uniwersytetów, autor licznych, książek i publikacji, jeden z założycieli Mont Pelerin Society. W Polsce ukazały się m.in. Ludzkie działanie, Socjalizm, Interwencjonizm, Liberalizm w tradycji klasycznej, Teoria pieniądza i kredytu, Planowany chaos oraz Biurokracja.
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.
Stanisław
To nie prawda. Ale bez omówienia szczegółowo, na huhu-levelu tego, co NAPRAWDĘ się działo, nie warto z tym polemizować. Nie wiesz, nie wiesz, nie rozumiesz nic.