"Jedynie prawda jest ciekawa" - Józef Mackiewicz

 

Newsletter Multibook
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Marcin Wolski - Noblista

Marcin Wolski - Noblista
  • promocja
Wysyłka w: 2-3 dni robocze
Cena: 26,90 zł 29,90 zł 26.90
Cena detaliczna: 29,90 zł
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Noblista to powieść Marcina Wolskiego będąca kontynuacją jego głośnej książki Nieprawe łoże.
Młody historyk Wiktor Leśniewski, wspierany przez pracownika IPN-u Adama Podlaskiego, opisuje historię prywatnej wojny, jaką podejmuje przeciwko Henrykowi Barskiemu, "największemu polskiemu pisarzowi", kreowanemu przez Salon Warszawski i Europejski na laureata Nagrody Nobla. Leśniewski i Podlaski podejrzewają, że długotrwała kariera Barskiego - pieszczocha wszystkich ekip, koryfeusza PRL-u, później działacza opozycji, emigranta, a w końcu prominenta III RP - opierała się na pakcie, który zawarł przed laty ze służbą bezpieczeństwa.

Świetna książka. Opatruje Noblistę wysokim znakiem jakości.
Sprawa dotyczy pewnego bardzo sławnego pisarza i jego losów na tle kilkudziesięciu lat dziejów Polski. Narrator, młody historyk poraniony boleśnie śmiercią swojej ukochanej, prowadzi prywatne śledztwo, odkrywając tajemnice zagadki biografii pisarza. Kim był w istocie? Niezależnym twórcą, autorytetem moralnym czy nędzną kreaturą? Akcja toczy się brawurowo, coraz odsłania się złowroga zagmatwana przeszłość. Anonimowe siły, posługujące się zbrodnią jako narzędziem, zagrażają życiu dążących do odkrywania prawdy bohaterów. Trup ściele się gęsto, oprawcy mają swoje macki wszędzie i genezy wielu spraw należy szukać aż w sowieckiej KGB, która działa dalej w przepoczwarzonej postaci. Jasność w mroki tego świata, pełnego przemocy i nihilizmu, wdziera się dzięki romantycznemu wątkowi miłosnemu.

Marek Nowakowski


Marcin Wolski w najwyższej formie! Powieść jak plaster miodu, warstwowa. Z wierzchu sensacja w dobrym gatunku, a głębiej Polska i jej najpoważniejsze problemy, wynikające z najnowszej historii i sąsiedztwa. Noblista jest powieścią z kluczem, a raczej z całym pękiem kluczy, otwierających drzwi do kolejnych, ciemnych lochów. Ostrzegam jednak przed łatwą i kuszącą identyfikacją bohaterów z osobami istniejącymi realnie. Realizm fikcji Wolskiego polega bowiem na tym, że prawdziwym, istniejącym bohaterem książki jesteśmy my wszyscy. Zbiorowość Polaków po 1989 roku. Warto się przyjrzeć, choć grozi bezsennością.

Maciej Rybiński

Dane techniczne

Autor Marcin Wolski
Format 145 x 205 mm
Liczba stron 340
Oprawa miękka
Zdjęcia Nie
Rok wydania 2008
Wydawca Zysk i S-ka

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl