Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Najczęściej kupowane książki w ostatnich 90 dniach:
- Marek Tomasz Chodorowski - Bestia. Cywilizacja nad przepaścią
- Jan Białek - TECH. Krytyka rozwoju środowiska technologicznego
- Stanisław Krajski - Masoneria w pigułce. Od prapoczątków do 2030 roku
- Gabriel Łasiński - Głupota i zaprzaństwo we współczesnym społeczeństwie polskim
- Dariusz Rozwadowski - Marksizm w edukacji. Szkolnictwo jako oręż w budowie nowego człowieka AUTOGRAF
- John Bagot Glubb – Cykl życia imperium
- Paweł Lisicki - Mit starszych braci w wierze
- Grzegorz Osiński - Cyfrowi niewolnicy. Transhumanizm w praktyce
- Praca zbiorowa - Drapieżny Zielony (nie) Ład. Raport
- Ks. Mateusz Szerszeń CSMA - Wielkie Zawierzenie Świętemu Michałowi Archaniołowi
Mateusz Guzikowski - Historia wolnorynkowej myśli ekonomicznej na ziemiach polskich
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Przedmiotem tej pracy jest historia wolnorynkowej myśli ekonomicznej na ziemiach polskich. Nie jest to jednak ciągły wykład myśli ekonomicznej, lecz przedstawienie wybranych aspektów tych prac naukowych, w których można odnaleźć pierwiastki wolnorynkowe.
Autor omawia poglądy takich ekonomistów, jak Mateusz z Krakowa, Jakub z Paradyża, Mikołaj Kopernik, Andrzej Frycz Modrzewski, Marcin Śmiglecki, Piotr Skarga, Stanisław Staszic, Fryderyk Skarbek, Adam Krzyżanowski, Adam Heydel, Edward Taylor.
„Zamysł Autora jest nietuzinkowy, zarówno jeśli chodzi rozmach i przestrzeń analizy merytorycznej, jak i konstrukcję samej pracy oraz przyjętą metodę argumentacji. Z tych punktów widzenia – w opinii recenzenta – praca powinna koniecznie trafić do rąk czytelników zainteresowanych historią i filozofią myśli ekonomicznej, w tym tego jej nurtu, który jest osadzony w społecznej nauce kościoła”.
z recenzji wydawniczej prof. Feliksa Grądalskiego
„Studiowanie kolejnych rozdziałów stanowi wspaniałą podróż po wybranych aspektach historii myśli ekonomicznej począwszy od Tomasza z Akwinu oraz scholastyków aż do przedstawicieli szkoły austriackiej. (…) Niepodważalną zaletą tej książki jest próba przedstawienia względnie syntetycznego ujęcia podstawowych kwestii dotyczących genezy, rozwoju i pewnej ciągłości myśli wolnorynkowej, która ukształtowała się na polskich ziemiach i osadzenie jej w nauczaniu Kościoła Katolickiego”.
z recenzji wydawniczej prof. Ewy Polak
* * *
Praca poświęcona została historii wolnorynkowej myśli ekonomicznej na ziemiach polskich. Ma ona szczególną formę – nie stanowi ciągłego wykładu myśli ekonomicznej, która na przestrzeni wieków rozwijała się na terenie Rzeczypospolitej, lecz koncentruje się na tych aspektach wybranych prac naukowych, w których można odnaleźć pierwiastki wolnorynkowe. Już tylko z tego powodu można stwierdzić, że wybór autora jest skażony subiektywizmem. Nie sposób jednak opisać wszystkie myśli, jakie zawierają traktaty ekonomiczne polskich autorów. (…)
Moim celem było jednak przywołanie wolnorynkowych poglądów, które pojawiają się u najbardziej wpływowych i częstokroć powszechnie znanych autorów jak Kopernik, Skarga, Frycz Modrzewski, Skarbek. Zdecydowanie ciekawsze stało się jednak poszukiwanie tych wątków w pracach mniej znanych autorów – Śmigleckiego czy Staszica. Z kolei zasługi dwóch autorów – omawianych przeze mnie na początku pracy – wydają się być zupełnie niedoceniane lub umniejsza. Mateusz z Krakowa i Jakub z Paradyża to dwie nietuzinkowe postaci, które kapitalnie wpisują się w doktrynę średniowiecznej szkoły scholastycznej, a tym samym mogą być uznane za prekursorów myśli wolnorynkowej na ziemiach polskich.
Fragment Wstępu autora.
Dr Mateusz Guzikowski – doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia (2014). Adiunkt w Katedrze Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wykładowca na studiach podyplomowych i MBA w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Zdobywca II nagrody w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i Instytut Pracy i Spraw Socjalnych na najlepsze prace doktorskie w dziedzinie problemów pracy i polityki społecznej (2014). Zdobywca III nagrody w międzynarodowym konkursie na esej ekonomiczny poświęcony Katolickiej Nauce Społecznej organizowanym przez Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu w Rzymie (Angelicum) (2021). Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych. Uczestnik krajowych i zagranicznych konferencji naukowych. Jego zainteresowania naukowe obejmują: naukę społeczną Kościoła, Austriacką Szkołę Ekonomii, historię myśli ekonomicznej, ekonomię pracy, teorię wzrostu gospodarczego i politykę gospodarczą.
Dane techniczne
Autor | Mateusz Guzikowski |
Format | 150 x 210 mm |
Liczba stron | 275 |
Oprawa | Miękka |
Zdjęcia | Tak |
Rok wydania | 2021 |
Wydawca | Wydawnictwo WSKSiM |
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.