Jedynie prawda jest ciekawa - Józef Mackiewicz

 

Newsletter Multibook
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Michał Andrzejczak - Rosja w myśli politycznej Narodowej Demokracji w latach 1917-1939

6353.jpg
  • promocja
Wysyłka w: 2-3 dni robocze
Cena: 65,00 zł 69,00 zł 65.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Studium zostało podzielone na cztery rozdziały. Pierwszy z nich, zatytułowany Narodowa Demokracja wobec Rosji przed 1917 rokiem, w sposób syntetyczny ukazuje proces kształtowania się, a następnie ewolucję poglądu wszechpolaków na to, jakimi drogami winna była kroczyć polska polityka niepodległościowa. Stanowisko wszechpolaków w tej materii wyrażało się przede wszystkim w proponowanym przez nich związaniu sprawy polskiej z Rosją. W próbie nakreślenia okoliczności narodzin takiej postawy niezbędne jest uwzględnienie kontekstu międzynarodowego, jak i odniesienia do wewnętrznej kondycji imperium Romanowów. Płaszczyzna zainteresowań autora objęła zarówno praktyczną działalność polityczną wszechpolaków – choćby na forum Dumy Państwowej Imperium Rosyjskiego – jak i teoretyczną, tj. publicystykę polityczną, czy też broszury programowe.

W rozdziale drugim, pt. Na drodze do „czerwonego imperium”, zostało ukazane stanowisko narodowych demokratów wobec dwóch rewolucji w Rosji 1917 roku oraz wynikających z nich bezpośrednich następstw, tj. podpisania traktatu niemiecko-bolszewickiego z marca 1918 roku, wojny domowej, konfliktu z sąsiadami – w tym przede wszystkim z odradzającą się Polską – oraz narodzin emigracji antybolszewickiej. Osnowę poruszonych zagadnień stanowią rozważania narodowych demokratów nad bolszewizmem, które autor niniejszej pracy usystematyzował – podobnie jak w przypadku rewolucji 1917 roku – wedle kryterium interpretacyjnego.

Rozdział trzeci, zatytułowany Polityka wewnętrzna Sowietów, zawiera informacje na temat stosunku narodowych demokratów do praktycznych rozwiązań zastosowanych przez bolszewików – w różnych sferach życia polityczno-gospodarczego oraz społecznego – w Rosji porewolucyjnej, tj. dotyczących jej ustroju, społeczeństwa, armii, zagadnień ekonomicznych, polityki narodowościowej oraz wyznaniowej, a także polityki kulturalnej.

W ostatnim z rozdziałów – Polityka zagraniczna Sowietów – zostały przedstawione opinie oraz interpretacje autorstwa narodowych demokratów w kwestii relacji Rosji bolszewickiej z takim państwami jak: Anglia, Francja, Włochy, Czechosłowacja, Rumunia, Japonia oraz Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Wszechpolacy rozpatrywali je przez pryzmat polskiej racji stanu, tym samym starali się ustalić zagrożenie oraz ewentualne profity, jakie mogły z nich wypływać dla odrodzonej Rzeczpospolitej.

Dane techniczne

Autor Michał Andrzejczak
Format 170 x 245 mm
Liczba stron 836
Oprawa Miękka
Zdjęcia Nie
Rok wydania 2016
Wydawca Dom wydawniczy Ostoja

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl