"Jedynie prawda jest ciekawa" - Józef Mackiewicz
W związku z ogłoszeniem przez władze RP 13 marca 2020 roku wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego wysyłka zagraniczna do niektórych państw świata
jest możliwa wyłącznie paczką ekonomiczną. Szczegóły w zakładce "Koszty i czas wysyłki".

W związku z ogłoszonym stanem zagrożenia
epidemicznego w Polsce
zamówienia złożone po 12 marca 2020 roku 
mogą mieć opóźnienie w realizacji. 
Przepraszamy za utrudnienia!

Newsletter Multibook
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Paweł Kuglarz (red.) - Od totalitaryzmu do demokracji

Paweł Kuglarz (red.) - Od totalitaryzmu do demokracji
  • promocja
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 26,00 zł 29,00 zł 26.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Książka prezentuje materiały konferencji "Dekomunizacja", która odbyła się w dniach 10-12 grudnia 1999 roku w polskim parlamencie. Zorganizowały ją Ośrodek Myśli Politycznej oraz Federalny Związek Towarzystw Polsko-Niemieckich. Cały projekt badawczy powstał dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacji ds. Rozliczenia Dyktatury SED.


Likwidacja systemu, wszechobecnego i utrwalonego przez pół wieku funkcjonowania, jest zadaniem niezmiernie trudnym, czasochłonnym i wymagającym stosowania różnych rozwiązań. Nie istnieją też gotowe recepty takich rozwiązań, chociaż doświadczenie innych krajów, mających podobne problemy, zasługuje w Polsce na większą niż dotąd uwagę. Dekomunizacja nie jest ze swej istoty rewanżem, zemstą, ani postulatem karania wedle zasady winy zbiorowej. Zakres tego pojęcia jest wielowarstwowy.


Organizatorzy konferencji ujęli je w czterech aspektach: 1. dekomunizację sensu stricto - czyli usunięcie z ważnych stanowisk publicznych funkcjonariuszy partii komunistycznych; 2. lustrację; 3. rehabilitację prawno-karną oraz cywilno-prawną, w tym reprywatyzację; 4. penalizację, czyli ściganie sprawców zbrodni komunistycznych oraz wprowadzenie do systemu prawa karnego pojęcia zbrodni komunistycznej.


Konferencji przyświecały dwa ważne cele. Po pierwsze, powinna ona pomóc w odmitologizowaniu samego pojęcia "dekomunizacji", dzięki czemu stałoby się ono precyzyjnym narzędziem służącym opisowi pozostałości po komunizmie w instytucjach, prawie, obyczajach, społecznych i politycznych praktykach. Po drugie, powinna ona przyczynić się do lepszego zrozumienia natury transformacji oraz funkcjonowania mechanizmów demokratycznego i niepodległego państwa. W ciągu ostatnich dziesięciu lat udało się polskiemu społeczeństwu dokonać wielkich zmian, ale przekształcenie ustrojowe nie jest zakończone. W dziedzinie usprawnienia struktur państwa zostaje jeszcze wiele do zrobienia.

Dane techniczne

Autor Paweł Kuglarz (red.)
Format 125 x 195 mm
Liczba stron 422
Oprawa Miękka
Zdjęcia Nie
Rok wydania 2001
Wydawca Ośrodek Mysli Politycznej

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl