
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Najczęściej kupowane książki w ostatnich 90 dniach:
- Joseph D. Unwin - Regulacje seksualne a zachowania kulturowe
- Ks. Mateusz Szerszeń CSMA - Wielkie Zawierzenie Świętemu Michałowi Archaniołowi
- Krzysztof Karoń - Historia antykultury 1.0.
- Jacek Bartyzel - Demokracja
- Vivek Ramaswamy - Woke S.A.
- Benedyktyni tynieccy (oprac.) - Mszał rzymski (mszalik codzienny)
- Pietro kard. Gasparri - Katechizm katolicki
- Marc Morano - Zielone oszustwo. Dlaczego Zielony Nowy Ład jest gorszy, niż myślisz
- Mój Niedzielny Mszalik
- Grzegorz Osiński - Cyfrowi niewolnicy. Transhumanizm w praktyce
Sławomir N. Goworzycki – O pustych kościołach i „koronawirusie" w Polsce współczesnej. Kalendarz dygresyjny
Cena regularna:
48,00 zł
towar niedostępny






Opis
W przedwiośniu i wiosną roku 2020, gdyby nie mass media, gdyby nie prawie puste, a w pewnym okresie wprost pozamykane kościoły, gdyby nie, nieco później, widok ludzi w maseczkach na ulicy, w sklepie czy w kościele, i gdyby nie inne jeszcze „obostrzenia higieniczne” zarządzane przez władze, nie mielibyśmy zielonego pojęcia o żadnej „pandemii koronawirusa” ani o samym „koronawirusie”. I to spostrzeżenie niesie się w czasie poprzez kolejne miesiące owego roku, i jest aktualne, nadal, gdy zamykamy tekst niniejszej książki w grudniu, na krótko przed Bożym Narodzeniem A.D. 2020.
Stawiamy tezę, że większość, i to znaczna większość spośród P.T. Czytelników, to nasze spostrzeżenie podziela, niezależnie od tego, czy i w jakim stopniu podporządkowują się oni owym zarządzeniom władz – „Strzeżonego Pan Bóg strzeże”, „Chuchać na zimne”, „Na wszelki wypadek”, „Z najdalej posuniętej ostrożności (procesowej)”. Myślimy tu o „podzielaniu spostrzeżenia”, co nie jest równoznaczne z ujawnianiem podzielanego poglądu. Skoro bowiem lekarzy‑fachowców‑naukowców, jacy coraz to ośmielają się, w Polsce i w licznych innych krajach, argumentować „przeciwko pandemii”, bez zahamowań lży się w mass mediach obraźliwymi słowy; i czynią to nierzadko ludzie występujący jako też... lekarze, ze stopniami naukowymi.
Taką to teraz mamy „naukową debatę medialną”, zresztą nie tylko w dziedzinie epidemiologii, ani w ogóle medycyny, przecież.
No, cóż: „Prawda czasu – prawda ekranu”. Wszystko już było! I powtarza się; lecz zawsze troszkę inaczej. Którą to starą zasadę warto sobie przypominać. Dla przestrogi.
Co by nie mówić, autor niniejszej książki, chociaż nie ma podstaw – gdyż nie jest fachowcem – aby podważać istnienie i działanie akurat samego „koronawirusa”, dotąd nie dał się przekonać, że mamy do czynienia z aż „epidemią”, a tym bardziej z „pandemią”, czyli z masową, więc przez istotnie licznych ludzi w życiu codziennym, czyli „w realu” obserwowaną zachorowalnością i śmiertelnością wywołaną przez ten właśnie drobnoustrój.
[...]
Lecz aby wypowiedzieć się cośkolwiek o życiu w Polsce, nie „w wirtualu”, lecz „w realu”, w domu nie można było siedzieć. Tośmy i nie siedzieli. Żyliśmy normalnie, jakby nigdy nic. Kiedyśmy chcieli, tośmy z domu wychodzili. Gdy zaś trzeba było też i w domu popracować, tośmy pracowali (zwłaszcza – pisząc niniejszy „Kalendarz dygresyjny”, co przecież wymaga solidnego „przysiąścia fałdów”).
Jednym słowem: Zupełnie tak jak dawniej! Samiśmy rzeczy bezpośrednio (!!!) oglądali, wysłuchiwali, doznawali. Owszem – doniesienia i sygnały medialne też śledziliśmy. Więc nikt nam kolejek zalewał nie będzie; ani kota ogonem odwracał; ani zawracał kijem Wisłę! Strachy na Lachy! Całuj psa w nos!
W kościele byliśmy zawsze – gdy tam obowiązywał reżim „do 50 osób”, gdy „do 5 osób”, gdy „1 osoba / 15 m kw.” i gdy „1 osoba / 10 m kw.”... Widzieliśmy, słyszeliśmy, obserwowaliśmy, z ludźmi się spotykaliśmy, rozmawialiśmy, a nawet – o zgrozo! – robiliśmy notatki. I do sklepów na zakupy chodziliśmy – no bo jakże inaczej? – i tam również ludzi „w realu” spotykaliśmy, i gdzie indziej też. Jako zwyczajnie.
fragment Wprowadzenia
Dane techniczne
Autor | Sławomir N. Goworzycki |
Format | 147 x 208 mm |
Liczba stron | 492 |
Oprawa | Miękka |
Zdjęcia | Nie |
Rok wydania | 2021 |
Wydawca | Norbertinum |
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.