Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Najczęściej kupowane książki w ostatnich 90 dniach:
- Jan Białek - TECH. Krytyka rozwoju środowiska technologicznego
- Mój Niedzielny Mszalik
- Ks. Józef Mrozowski - Msza Święta i Tajemnice Życia Zbawiciela
- Werner Schur - Piekło bez ognia
- Marek Tomasz Chodorowski - Bestia. Cywilizacja nad przepaścią
- Adam Wielomski - Imperialna Europa. Niemieckie plany podboju i reorganizacji Europy 1871-1945
- Ks. Mateusz Szerszeń CSMA - Wielkie Zawierzenie Świętemu Michałowi Archaniołowi
- Kacper Kita - Saga rodu Le Penów
- John Bagot Glubb – Cykl życia imperium
- Grzegorz Osiński - Cyfrowi niewolnicy. Transhumanizm w praktyce
Stanisław Brzozowski - Wiara. Pisma 1909-1911
Opis
Stanisław Brzozowski (1878-1911) był jednym z najważniejszych polskich myślicieli początku XX wieku. Urodził się w rodzinie szlacheckiej w Maziarni koło Chełma. Studiował na wydziale przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego. Został relegowany z uczelni za współorganizowanie protestu przeciw rosyjskiemu zaborcy. Za działalność w nielegalnym towarzystwie oświatowym trafił do więzienia. W 1908 został oskarżony o współpracę z carską policją polityczną. Mimo tzw. procesu obywatelskiego, jego winy nigdy nie udowodniono. Z powody nękającej go od czasów uwięzienia gruźlicy, na stałe wyjechał za granicę. Zmarł we Florencji. Był autorem licznych studiów krytycznoliterackich i filozoficznych, powieści, dramatów, listów, dziennika. Do jego do najwybitniejszych dzieł należą Legenda Młodej Polski. Studia o strukturze duszy kulturalnej (1909), Idee. Wstęp do filozofii dojrzałości dziejowej (1910) oraz powieści: Płomienie (1908) i Sam wśród ludzi (1911).
Wiara. Pisma 1909-1911 to wybór tekstów Stanisława Brzozowskiego z ostatniego okresu jego życia. Zbliżył się wówczas do katolicyzmu i Kościoła, walczył o nowoczesność narodowej kultury i suwerenność Polaków, krytykował złudzenia i konformizm inteligencji postępowej. W tomie znalazły się listy pisarza, fragmenty jego Pamiętnika, a także eseje z Legendy Młodej Polski, Idei oraz Głosów wśród nocy.
* * *
Już kilka pokoleń polskich intelektualistów starało się myśleć „po brzozowsku” (jak pisał Andrzej Trzebiński), czyli w pełni przeświadczenia, że kultura nie jest konsumencką rozrywką, lecz sprawą najpoważniejszą w życiu narodu, przesądzającą o jakości jego egzystencji. Stanisław Brzozowski czuł się spowinowacony z całą energią polską od Chrobrego do Wielopolskiego, a mierziło go „polskie zdechlactwo” i pragnął obudzić Polaków z sielanki bezpaństwowego, bezpolitycznego istnienia. Przez krótki – jak całe jego życie – lecz niesłychanie intensywny okres jego twórczości umysłowej zmieniał wielokrotnie swoje przekonania, lecz nie była to frywolna nonszalancja, ale drążenie każdej idei, z którą się zetknął i porzucanie tych, które nie przeszły jego testu wiarygodności i powagi. Najistotniejszy nie jest wszelako sam fakt intelektualnej odysei autora po różnych morzach, lecz kierunek poszukiwań, który doprowadził go do prawdziwego „portu ocalenia”. Znany najbardziej z socjalistycznego okresu swoich poglądów, przeprowadził najbardziej dogłębną krytykę zarówno materializmu dziejowego, jak i mentalności „postępowej”. Przez ostatnie dwa lata życia, zmagając się ze śmiertelną chorobą, żeglował wytrwale, choć nie bez rozbijania się o rozmaite skały, ku nie tylko intelektualnej akceptacji katolicyzmu jako filozofii, ale i ku uwierzeniu w Objawienie i sakramentalnej łączności z Kościołem. Tę drogę ukazuje doskonale antologia jego pism ostatnich przygotowana przez prof. Macieja Urbanowskiego, do której lektury gorąco zachęcam.
Jacek Bartyzel
* * *
To nieprawdopodobnie aktualna książka. Nic się przez 110 lat Stanisław Brzozowski nie zestarzał. Nic a nic.
Krzysztof Masłoń
Pliki do pobrania:
Dane techniczne
Autor | Stanisław Brzozowski |
Format | 145 x 205 mm |
Liczba stron | 474 |
Oprawa | Miękka |
Zdjęcia | Nie |
Rok wydania | 2022 |
Wydawca | Instytut Zamoyskiego |
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.