"Jedynie prawda jest ciekawa" - Józef Mackiewicz
W związku z ogłoszeniem przez władze RP 13 marca 2020 roku wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego, może nastąpić opóźnienie w realizacji zamówienia. Wszystkich Klientów będziemy informować na bieżąco o realizacji zamówienia. Przepraszamy za niedogodności.
Wznawiamy wysyłki zagraniczne do wybranych państw świata!

W związku z ogłoszonym stanem zagrożenia
epidemicznego w Polsce
zamówienia złożone po 12 marca 2020 roku 
mogą mieć opóźnienie w realizacji. 
Przepraszamy za utrudnienia!

Newsletter Multibook
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Tadeusz Romanowicz - Dwie opinie

Cena: 29,00 zł 29.00
Cena detaliczna: 34,00 zł
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Tom z pracami liberalnego publicysty i polityka galicyjskiego, który zasłynął jako krytyk krakowskich „stańczyków” i narodowych demokratów.

 

Tadeusz Romanowicz (1843–1904) – polityk i publicysta. Urodził się 25 października 1843 r. we Lwowie. W rodzinnym mieście ukończył gimnazjum. Zaraz po zdaniu matury w 1861 r. rozpoczął działalność publicystyczną wydając w środowisku uniwersyteckim tajne pisma o tematyce patriotycznej – „Znicz” i „Partyzanta”. Trafił za to na 4 miesiące do aresztu. W 1862 r. rozpoczął studia na lwowskim Wydziale Prawa, które wkrótce przerwał zaciągając się do powstańczego oddziału Leona Czachowskiego. W grudniu 1864 r. został ponownie aresztowany i skazany na dwa lata twierdzy w Ołomuńcu. Z końcem 1865 roku powrócił do Lwowa, gdzie po nieudanym powrocie na studia prawnicze, poświęcił się pracy publicystycznej i aktywności politycznej. Tę ostatnią związał ze środowiskiem Franciszka Smolki. Wkrótce później wszedł w skład kierownictwa założonego przez Smolkę Towarzystwa Narodowo–Demokratycznego. Swoje liczne artykuły i broszury publikował w wielu pismach galicyjskich, m.in. w "Tygodniku Naukowym i Literackim", "Dzienniku Lwowskim", "Dzienniku Polskim", "Gazecie Literackiej", "Nowinach". W 1867 roku założył pismo "Gmina". Zwieńczeniem działalności publicystycznej Romanowicza było założenie w Krakowie w 1882 r., razem z A. Asnykiem i T. Rutkowskim, dziennika Nowa Reforma. W ostatnich dwóch dekadach XIX wieku Romanowicz był pięciokrotnie wybierany reprezentantem Sejmu Krajowego Galicji. Od 1889 zasiadał w Wydziale Krajowym, a w 1901 roku odniósł swój największy polityczny sukces stając się członkiem Rady Państwa w Wiedniu. Zmarł 29 maja 1904 r.

Dane techniczne

Autor Tadeusz Romanowicz
Format 125 x 195 mm
Liczba stron 228
Oprawa Twarda
Zdjęcia Nie
Rok wydania 2007
Wydawca Ośrodek Myśli Politycznej

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl