"Jedynie prawda jest ciekawa" - Józef Mackiewicz

 

Newsletter Multibook
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Nowości wydawnicze

W Czterdziestą rocznicę Powstania Styczniowego

W Czterdziestą rocznicę Powstania Styczniowego
  • promocja
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 104,00 zł 116,00 zł 104.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis


PRZEDMOWA

"Komitet w przekonaniu, iż wszelkie obchody i wszystkie uroczystości mogą mieć tylko doraźne znaczenie, powziął myśl utrwalenia wypadków sprzed lat 40, przez wydanie księgi zbiorowej, spisanej przez uczestników tychże wypadków i ofiarowanie takowej młodszemu pokoleniu dla dania świadectwa prawdzie, dla nauki, i zachęty ku ukochaniu ideałów, na ołtarzu których oni wszystko w ofierze złożyli.

Jedynym naszym życzeniem i ambicją jest, aby ta Księga przyjętą została przez młode pokolenie takim sercem i z taką miłością, z jakimi jest ona ofiarowana. Będzie to pociechą i nagrodą dla tych, którzy spełniwszy swój obowiązek, odejdą spokojni o los sztandaru złożonego w dobre ręce.


Jeszcze Polska nie zginęła
Choć nas już nie będzie
Czego starość nie dopięła
To młodość zdobędzie!

W pierwszej części Księgi naszej pomieściliśmy kilkanaście dokumentów urzędowych, które nam się udało zebrać, poprzedzając je trzema fundamentalnymi aktami Rządu Narodowego.

Druga część zawiera wspomnienia, listy i dokumenty prywatne uczestników powstania w porządku alfabetycznym nazwisk autorów. Znajdzie tu więc czytelnik opisy rozmaitych walk, faktów, nędz i męczeństw w latach od 1860 do 1874 a których sceną jest przestrzeń od Paryża do Kamczatki – od Bosforu po Morze Lodowate.

Niewiele tam przewag orężnych i zwycięstw, lecz nieprzebrana tam ilość bohaterstwa, ofiarności i poświęcenia. Krew tych ofiar przesiąkła ziemię naszą a z prochu ich kości powstaną mściciele wiekowych krzywd naszych i zwycięzcy idei naszej.

Lwów, dnia 22 stycznia 1903 r.

Komitet Wydawniczy

Dane techniczne

Format 155 x 220 mm
Liczba stron 651+17
Rok wydania 2013
Wydawca Graf_ika

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl