
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Najczęściej kupowane książki w ostatnich 90 dniach:
- Jakub Wozinski - Od ujścia Wisły po Morze Czarne. Handlowo-gospodarcze tło dziejów Polski (1572-1795) TOM II AUTOGRAF
- Adam Wielomski - Yuval Noah Harari. Grabarz człowieczeństwa
- Chris Klinsky – W mackach fundacji, jak organizacje pozarządowe próbują manipulować ludźmi
- G. K. Chesterton - Święty Tomasz z Akwinu
- Magdalena Ziętek-Wielomska – Imperium Klausa Schwaba. Jedna planeta, jedna ludzkość, jeden zarząd AUTOGRAF
- Modlitewnik Te Deum Laudamus
- Magdalena Ziętek-Wielomska - Niemiecki sen o imperium AUTOGRAF
- Grzegorz Osiński - Cyfrowi niewolnicy. Transhumanizm w praktyce PRZEDSPRZEDAŻ
- Jadwiga Zamoyska - O wychowaniu
- Grzegorz Osiński - Transhumanizm. Retiarius contra Secutor. Tom 2. Nauka i technologia.
Eugeniusz Romer – Pisma geopolityczne
Opis
Pisma geopolityczne Eugeniusza Romera – to zbiór najważniejszych prac jednego z najwybitniejszych polskich geografów i ojca polskiej myśli geopolitycznej. Dzieła te powstające na przestrzeni kilkudziesięciu lat w jednym z najburzliwszy okresów w dziejach Rzeczpospolitej, są próbą zmierzenia się z pytaniami, jak położenie geograficzne Polski między Bałtykiem a Karpatami, wpłynęło na jej losy na przestrzeni dziejów i w jaki sposób odcisnęło się na strategicznych decyzjach polskich elit o kierunkach rozwoju państwa. Romer doskonale łączy wiedzę z zakresu geografii, geologii, polityki, historii i statystyki tworząc niezwykle złożony i fascynujący obraz ziem Polski, będący mozaiką kultur, narodów i krzyżowania się na jej terytorium wpływów zewnętrznych mocarstw. Dzieła Romera, to także, a może przede wszystkim próba dowiedzenia słuszności dążeń Polaków do niepodległości i podmiotowości na arenie międzynarodowej, których zostali oni pozbawieni na ponad 120 lat.
Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się geopolityką.
Eugeniusz Romer (1871-1954) – polski geograf, geolog, kartograf i pedagog. Jeden z twórców polskiej myśli geopolitycznej. Profesor Uniwersytetu Lwowskiego i Jagiellońskiego, członek Polskiej Akademii Nauk. Współtwórca wydawnictwa “Książnica-Atlas”. Twórca geopolitycznej koncepcji “pomostowości” ziem polskich, wskazującej na kluczową rolę terytorium Rzeczypospolitej w obszarze między Morzem Bałtyckim i Czarnym. Autor jednego z najważniejszych opracowań kartograficzno-statystycznych dotyczących ziem Polski – Geograficzno-statystycznego atlasu Polski (1916 r.), które odegrało niemałą rolę w pracach przedstawicielstwa polskiego podczas konferencji pokojowej w Wersalu kończącej I wojnę światową. Podczas paryskiej konferencji kierował pracami Biura Geograficznego przy Komitecie Narodowym Polskim. Był także ekspertem polskiego MSZ podczas konferencji ryskiej kończącej wojnę polsko-bolszewicką 1919-1921. Jego dorobek w obszarze geopolityki stał się źródłem inspiracji i punktem odniesienia dla innych polskich myślicieli geopolitycznych jak Włodzimierz Wakar czy Jerzy Niezbrzycki vel Ryszard Wraga
Marek Stefan – politolog, publicysta i dziennikarz. Doktorant w Kolegium Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Zastępca redaktora naczelnego magazynu o tematyce stosunków międzynarodowych Układ Sił. Współpracuje także z Nową Konfederacją oraz ośrodkiem Strategy and Future. Zajmuje się przede wszystkim geopolityką obszaru Eurazji w tym przede wszystkim relacjami transatlantyckimi oraz Europą Środkowo-Wschodnią, a także historią polskiej myśli geopolitycznej.
Dane techniczne
Autor | Eugeniusz Romer |
Liczba stron | 540 |
Oprawa | Twarda |
Wydawca | Nowa Konfederacja |