Jedynie prawda jest ciekawa! - Józef Mackiewicz

 

Karta Dużej Rodziny

Newsletter Multibook
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Produkty dnia
Mój Niedzielny Mszalik
Mój Niedzielny Mszalik

75,00 zł

szt.
Ks. Antoni Brzeziński - Rys dziejów świętego soboru trydenckiego
Ks. Antoni Brzeziński - Rys dziejów świętego soboru trydenckiego

25,00 zł

Cena regularna: 30,00 zł

Najniższa cena: 25,00 zł
szt.
Sławomir Suchodolski - W krainie sanacyjnych absurdów KOMPLET 2 tomów
Sławomir Suchodolski - W krainie sanacyjnych absurdów KOMPLET 2 tomów

80,00 zł

Cena regularna: 94,80 zł

Najniższa cena: 94,80 zł
szt.
Pius IX. Ostatni papież-król
Pius IX. Ostatni papież-król

89,90 zł

Cena regularna: 110,00 zł

Najniższa cena: 110,00 zł
szt.
Kuba Pokojski - Wielka księga husarii
Kuba Pokojski - Wielka księga husarii

74,90 zł

Cena regularna: 89,90 zł

Najniższa cena: 89,90 zł
szt.
Arkadiusz Bińczyk, Marcin Rosołowski - Siedem wieków Warszawy. Kalendarium historii miasta do końca XIX wieku.
Arkadiusz Bińczyk, Marcin Rosołowski - Siedem wieków Warszawy. Kalendarium historii miasta do końca XIX wieku.

108,00 zł

Cena regularna: 120,00 zł

Najniższa cena: 120,00 zł
szt.
Sławomir Koper - Niezwykła Toskania
Sławomir Koper - Niezwykła Toskania

52,90 zł

Cena regularna: 59,90 zł

Najniższa cena: 59,90 zł
szt.
Nowości wydawnicze
Michał Gołębiowski - Dalej tylko pola
Michał Gołębiowski - Dalej tylko pola

42,00 zł

Cena regularna: 49,90 zł

Najniższa cena: 49,90 zł
szt.
Marek Klecel - Sybir. Dzieje polskich zesłańców XVIII - XX w.
Marek Klecel - Sybir. Dzieje polskich zesłańców XVIII - XX w.

79,00 zł

Cena regularna: 89,00 zł

Najniższa cena: 89,00 zł
szt.
red. Konrad Smuniewski - Tysiąc myśli Prymasa Tysiąclecia
red. Konrad Smuniewski - Tysiąc myśli Prymasa Tysiąclecia

42,00 zł

Cena regularna: 49,90 zł

Najniższa cena: 49,90 zł
szt.
Gustave Thibon - Równowaga i harmonia
Gustave Thibon - Równowaga i harmonia

42,90 zł

Cena regularna: 49,90 zł

Najniższa cena: 49,90 zł
szt.

Bogusław Marzec - Wzrost gospodarczy w teorii i praktyce. Zapiski o tym , co każdy podatnik wiedzieć powinien

Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 34,90 zł

Cena regularna: 40,00 zł

34.90
Najniższa cena od wprowadzenia towaru: 40,00 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Bogusław Marzec w swej książce łączy wiedzę teoretyczną z wiedzą praktyczną popartą bogatym doświadczeniem oraz umiejętnością stosowania badań naukowych.

Autor identyfikuje fundamentalne czynniki wzrostu gospodarczego, które określił jako "siły sprawcze", niedostrzegane lub niedoceniane w debacie publicznej i opracowaniach naukowych, Wychodząc od podstawowych praw ekonomicznych, rozprawia się w spektakularny sposób z obowiązującymi w przestrzeni społecznej zasadami i przekonaniami.

 * * * 

Dajcie ludziom swobodę działania a zaskoczą was swoją pomysłowością. Tymi słowami Peter Drucker najwyższy autorytet w zakresie nauk organizacji i zarządzania a także twórca zarządzania przez cele wyraził w sposób syntetyczny swoje przesłanie dla menadżerów zarządzających przedsiębiorstwami. Wyznaczacie pracownikom cele, ale nie narzucajcie im sposobów postępowania. Sami znajdą najlepsze metody osiągania wyznaczonych celów.
Dajcie urzędnikom swobodę działania a zaskoczą was swoją inwencją jak zniechęcać ludzi do pracy i jak zniechęcać przedsiębiorców do rozwijania biznesu. Będą usiłowali rozszerzać swój zakres władzy aby przejmować coraz więcej dochodu kosztem tych, którzy go wypracowali. Będą nagradzać lenistwo i beztalencie i karać pracowitość, inwencję twórczą i pilność.
Wzrost gospodarczy, który pomnaża nasze bogactwo i sprawia, że wszystkim żyje się coraz lepiej, mógłby być wyższy w każdym kraju na świecie, gdyby politycy uwzględniali w swoich decyzjach podstawowe zasady ekonomii opisane w mojej książę.
Amerykański ekonomista Edward Denison wyszczególnił sześć czynników, które w latach 1929-1982 miały wpływ na wzrost produktywności w gospodarce amerykańskiej. Są nimi: postęp techniczny i organizacyjny, nakłady kapitału, wzrost kwalifikacji pracowników, korzyści skali, zmiany alokacji zasobów oraz zmiany prawne i społeczne. Na uwagę zasługuje fakt, że o ile pierwszych pięć czynników realizowanych przez przedsiębiorców miało pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy (największy - postęp techniczny i organizacyjny - 46%) o tyle zmiany prawne i społeczne, wprowadzane przez polityków miały ujemny wpływ - 14%. Zmiany te co do zasady polegały na ograniczaniu wspomnianej swobody działania uczestników rynku.
 
Wskazane przez Denisona czynniki wzrostu, są w książce dokładnie opisane i szczegółowo omówione. Przytoczonych jest wiele przykładów ukazujących mechanizmy ich działania w gospodarce. Analiza czynników „Denisona” jest poprzedzona rozdziałami przedstawiającymi i definiującymi podstawowe pojęcia ekonomiczne. Pokazana jest natura i funkcja pieniądza w gospodarce, opisane są podstawowe prawa ekonomii, mechanizmy i zasady opisujące funkcjonowanie rynku, natura podatków i ich wpływ na wzrost gospodarczy a także rola przedsiębiorcy w procesach gospodarczych. Zapoznanie się nieekonomistów z „częścią teoretyczną” pozwoli im na zrozumienie konkluzji zawartych w książce a także na rozszerzenie wiedzy z zakresu ekonomii. Analiza czynników „Denisona” prowokuje do zadania sobie pytania, dlaczego ogólnie znaczę czynniki wzrostu gospodarczego nie funkcjonują we wszystkich państwach jednakowo a nawet w tych najszybciej rozwijających się, nie są w pełni wykorzystane? Poszukiwanie odpowiedzi na tak zadane pytanie doprowadziło do sformułowania fundamentalnych czynników wzrostu gospodarczego określonych w książce jako ”siły sprawcze”.
 
Przeprowadzone w książce analizy oparte na niekwestionowanych prawach ekonomii przeprowadzone w sposób obiektywny, pozbawiony ideologicznych i politycznych naleciałości prowadzą do zaskakujących wniosków ukazujących fałszywą naturę stereotypów funkcjonujących w przestrzeni publicznej. Możemy przekonać się w jaki sposób Ministerstwo Pracy przyczynia się do wzrostu bezrobocia, Fundusze unijne spowalniają wzrost gospodarczy w Europie, inicjatywa „Trade fair” zwiększa ubóstwo w krajach trzeciego świata a redystrybucja dochodu w ramach „sprawiedliwości społecznej” pogłębia ubóstwo najbiedniejszych warstw społecznych.
 
Ekonomia została „wciągnięta do polityki” przez polityków a także przez ekonomistów, którzy z racji posiadanych stopni naukowych dającym im status eksperta, firmują pomysły polityków, co do zasady sprzeczne z podstawowymi prawami ekonomii. Książka zawiera odpowiedź na tego typu działania i obnaża negatywne skutki wtrącania się polityków do gospodarki. Wyciąga także na światło dzienne ukryte cele i niecne intencje tzw. autorytetów, elit politycznych, działaczy społecznych, aktywistów i innych obdarzonych wrażliwością społeczną, którzy pod szczytnymi hasłami sprawiedliwości społecznej prawami człowieka do dóbr na które nie zapracował, chcą wyłącznie polepszyć swój stan materialny a nie potrafią tego zrobić w sposób zgodny z utartymi zasadami oferując coś za co klient jest skłonny zapłacić.

Dane techniczne

Autor Bogusław Marzec
Format 145 x 210 mm
Liczba stron 460
Oprawa Miękka
Zdjęcia Nie
Rok wydania 2022
Wydawca PWN

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl