Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Najczęściej kupowane książki w ostatnich 90 dniach:
- Dariusz Rozwadowski - Marksizm w edukacji. Szkolnictwo jako oręż w budowie nowego człowieka
- Marek Tomasz Chodorowski - Bestia. Cywilizacja nad przepaścią
- Stanisław Krajski - Masoneria w pigułce. Od prapoczątków do 2030 roku
- John Bagot Glubb – Cykl życia imperium
- Ks. Mateusz Szerszeń CSMA - Wielkie Zawierzenie Świętemu Michałowi Archaniołowi
- Praca zbiorowa - Drapieżny Zielony (nie) Ład. Raport
- Dariusz Rozwadowski - Marksizm kulturowy. 50 lat walki z cywilizacją Zachodu AUTOGRAF
- Dariusz Rozwadowski - Kościół w obliczu rewolucji
- Grzegorz Braun - Iskry Boże
- Andrzej Targowski - Informatyka w służbie ludobójstwa. Wstydliwa historia IBM
Wojciech Brojer - Mikołaj Wasik Pierwszy wójt Dąbrówna
Cena regularna:
35,00 zł
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
W Dąbrównie, maleńkim mazurskim miasteczku w powiecie ostródzkim znajduje się najstarszy w Polsce pomnik Powstania Warszawskiego, zbudowany 1 sierpnia 1946 roku, w drugą rocznicę wybuchu tego Powstania. Twórcą pomnika był pierwszy wójt Dąbrówna, Mikołaj Wasik (1898-1977), st. sierżant Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej, uczestnik Bitwy Warszawskiej 1920, obrońca stolicy we wrześniu 1939, powstaniec warszawski 1944 roku. Książka opowiada o burzliwych i heroicznych losach tego żołnierza, a po II wojnie samorządowca w trudnych latach „utrwalania się władzy ludowej” w Polsce. Życie Mikołaja Wasika zostało w znacznej części odczytane z dokumentów wytworzonych przez aparat przemocy komunistycznego państwa. Świadectwa te znajdziemy w materiale ilustracyjnym książki.
Wojciech Brojer (ur. 1949), doktor nauk historycznych, mediewista, autor książek Diabeł w wyobraźni średniowiecznej. Trzynastowieczne exempla kaznodziejskie, 2003 i ‘Sefer ha-bahir’. ‘Księga światła ukrytego’. Tłumaczenie i komentarze (wraz z Janem Doktórem i Bohdanem Kosem), 2022 oraz licznych artykułów na temat średniowiecznej teologii chrześcijańskiej i żydowskiej, także biblistyki. Jest również autorem dwóch biografii: o Marianie Boguszu (1920-1980), warszawskim malarzu promującym w 1955 roku zerwanie z socrealizmem w powojennej sztuce polskiej: ‘Malując słuchałem muzyki songów’. Marian Bogusz. ‘Opera za trzy grosze’. Bertold Brecht, 2011 oraz wydawanej tu opowieści o Mikołaju Wasiku, twórcy najstarszego pomnika Powstania Warszawskiego.
Dane techniczne
Autor | Wojciech Brojer |
Format | 150 x 230 mm |
Liczba stron | 116 |
Oprawa | Miękka ze skrzydełkami |
Zdjęcia | Tak |
Rok wydania | 2023 |
Wydawca | Twins |
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.