Jedynie prawda jest ciekawa! - Józef Mackiewicz

 

Newsletter Multibook
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Produkty dnia

Jacek Woroniecki - W szkole wychowania

Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 24,00 zł 24.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Zbiór artykułów o. Jacka Woronieckiego dotyczy wychowania i samowychowania rozumianego jako doskonalenie (usprawnianie) w działaniu zgodnym z wymaganiami ludzkiej natury (rozumnej i wolnej). Podstawowym zagadnieniem tak rozumianego wychowania jest aretologia, czyli teoria cnót i będący skutkiem ich kształtowania charakter moralny człowieka. Autor ukazuje płaszczyzny doskonalenia charakteru, szczególnie nauczyciela i wychowawcy (których właściwą cnotą jest długomyślność), zajmuje się zadaniami szkoły (kształcenie) i jej możliwościami wychowawczymi, które zależą przede wszystkim od "zdolności tych, którzy w niej pracują'. Ukazuje znaczenie upowszechniania problematyki wychowania młodzieży dla kultury całego społeczeństwa. Przemyślenia i wskazówki zawarte w niniejszym zbiorze oraz w innych dziełach o. Woronieckiego, zachwycają pięknem ojczystego języka, uderzają swą aktualnością i nieprzemijalnością, bogactwem rozwiązań i realizmem. 

* * * 

W samej rzeczy w porównaniu z rodziną, szkoła rozporządza bardzo słabą możnością wychowywania. Dzieci przebywają w jej murach dużo mniej czasu niż w rodzinie, najwyżej 1/4 część dnia powszedniego, zaś w niedziele i święta i w czasie wakacji nie mają z nią niemal żadnego kontaktu. Poza tym godziny spędzone w ławie szkolnej są chwilami, w których dziecko najbardziej jest oderwane od konkretnego życia; żyje ono tam w pewnej atmosferze sztucznie wytworzone dla potrzeb kształcenia umysłu, ale która sama przez się nie przygotowuje do życia, życia bowiem nie spędza się w milczeniu na ławkach pod okiem nauczyciela. Poza niezaprzeczonymi tedy czynnikami wychowawczymi, jakimi szkoła rozporządza, działalność jej wychowawcza zawsze będzie jednostronna; całokształtu życia młodzieży objąć nie może i nie sposób od niej wymagać, jak również nie sposób jej w pierwszej linii winić za braki charakterów, na jakie skarżymy się powszechnie. (...)

Ale choćby nawet zaczęła je wykonywać bez zarzutu, całe jej zabiegi w tym kierunku na nic się nie zdadzą, póki właściwy czynnik wychowawczy, jakim jest rodzina nie zacznie lepiej spełniać swych zadań. Źle wychowanej w domu młodzieży szkoła nie przerobi radykalnie, tym bardziej, że i sama swój personel nauczycielski czerpać będzie w tym środowisku, w którym niedomagania wychowania rodzinnego tak bardzo dają się odczuwać brakiem silnie wychowanych charakterów.

Fragment książki.

Dane techniczne

Autor Jacek Woroniecki
Format 125 x 190 mm
Liczba stron 256
Oprawa Miękka
Zdjęcia Nie
Rok wydania 2018
Wydawca Instytut Edukacji Narodowej

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl