Jedynie prawda jest ciekawa - Józef Mackiewicz

 

Newsletter Multibook
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Michał Andrzejczak - „Czerwoni carowie Rosji” na salonach dyplomatycznych

Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 24,00 zł 24.00
Cena detaliczna: 25,00 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

„W oczekiwaniu takich momentów wyjątkowych, takich czynów płomiennych ducha, nie wie, co ma począć z sobą, wszystko mu jedno, w tęsknocie i nudzie może trwać długie lata gdziekolwiek bądź jakkolwiek. Ale gdy czas chwili takiej przychodzi, gdy ktoś lub coś da z zewnątrz znak, że już godzina jej wybiła, bądź gdy w sobie samym poczuje nagle jej narodziny, wówczas gotów jest na wszystko. Wówczas ogarnia go szał święty, opętanie wzywa na bój śmiertelny, a każdy czyn jego nosi charakter gwałtu i samowoli”. Przytoczony powyżej cytat pochodzi z książki Władysława Jabłonowskiego, Dookoła Sfinksa, stanowiącej próbę odpowiedzi na pytanie o symptomatyczność „duszy rosyjskiej”, tego zbiorowego „ja”, które, po przewrocie bolszewickim w roku 1917, opisał Nikołaj Bierdajew w następujący sposób: „Antychryst objawia się w tym, co nadchodzi, jego pokusy są pokusami przyszłości, nawiedzającymi ludzkość. W starym złu nie ma owego wyrazistego powabu mglistych i dwuznacznych kształtów przyszłości. Nie ma na świecie narodu, który do tego stopnia byłby narażony na owe pokusy mglistych i dwuznacznych kształtów przyszłości, kształtów antychrystowych, jak mój naród, naród rosyjski”.

Bez względu na to, czy odpowiedzialnością za udany przewrót bolszewicki obarczymy naród rosyjski, czy też inne czynniki, nie ulega wątpliwości, że rok 1917 był przełomowy w dziejach Rosji. Obalenie caratu i przejęcie władzy w imperium Romanowów przez Włodzimierza Lenina i jego otoczenie, zainicjowało proces kształtowania się nowego tworu państwowego, w mniemaniu jego organizatorów, diametralnie różnego od wówczas istniejących. 

Zainteresowanie towarzyszące przemianom w Rosji zbiegło się z obawami o linię polityki zagranicznej, po której mieliby kroczyć następcy Romanowów. Bolszewicka Rosja, tocząca wówczas walkę z białogwardzistami, nie weszła w skład konferencji w Wersalu, zatem nie brała udziału w tworzeniu tzw. ładu wersalskiego. 

O pozycji Rosji na Starym Kontynencie, bezpośrednio po rewolucji październikowej, wiele mówią słowa Georges’a Clemenceau, który „rzucił hasło, aby Rosję otoczyć drutem kolczastym, — tj., aby nie zaczynać, względnie zerwać z nią wszelkie stosunki, zarówno polityczne jak i ekonomiczne”.

Dane techniczne

Autor Michał Andrzejczak
Format 145 x 205 mm
Liczba stron 185
Oprawa Miękka
Rok wydania 2014
Wydawca Ostoja

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl