Jedynie prawda jest ciekawa! - Józef Mackiewicz

 

Karta Dużej Rodziny

Newsletter Multibook
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Produkty dnia
Jadwiga Czechowicz - Kresy i bezkresy
Jadwiga Czechowicz - Kresy i bezkresy

39,90 zł

Cena regularna: 49,90 zł

Najniższa cena: 39,90 zł
szt.
Jakub Wozinski - Dzieje kapitalizmu AUTOGRAF
Jakub Wozinski - Dzieje kapitalizmu AUTOGRAF

75,00 zł

Cena regularna: 89,90 zł

Najniższa cena: 89,90 zł
szt.
Mój Niedzielny Mszalik
Mój Niedzielny Mszalik

65,00 zł

Cena regularna: 75,00 zł

Najniższa cena: 65,00 zł
szt.
Feliks Koneczny - Teksty z "Myśli Narodowej"
Feliks Koneczny - Teksty z "Myśli Narodowej"

19,90 zł

Cena regularna: 30,00 zł

Najniższa cena: 25,00 zł
szt.
Pius IX. Ostatni papież-król
Pius IX. Ostatni papież-król

95,00 zł

Cena regularna: 110,00 zł

Najniższa cena: 110,00 zł
szt.
Tomasz Szymański - Konserwatysta w niekonserwatywnym świecie
Tomasz Szymański - Konserwatysta w niekonserwatywnym świecie

29,90 zł

Cena regularna: 35,00 zł

Najniższa cena: 35,00 zł
szt.
Jakub Wozinski - Od ujścia Wisły po Morze Czarne - komplet 3 tomów
Jakub Wozinski - Od ujścia Wisły po Morze Czarne - komplet 3 tomów

225,00 zł

Cena regularna: 259,70 zł

Najniższa cena: 199,00 zł
szt.
Weronika Kostrzewa, ks. Tomasz Trzaska - Zniknąć bez słowa
Weronika Kostrzewa, ks. Tomasz Trzaska - Zniknąć bez słowa

44,90 zł

Cena regularna: 49,90 zł

Najniższa cena: 49,90 zł
szt.
Nowości wydawnicze
Krystian Machaj - Ścieżki wyrzutków
Krystian Machaj - Ścieżki wyrzutków

42,90 zł

Cena regularna: 49,99 zł

Najniższa cena: 49,99 zł
szt.
Jean-Pierre Torrell OP - Święty Tomasz z Akwinu mistrz duchowy
Jean-Pierre Torrell OP - Święty Tomasz z Akwinu mistrz duchowy

59,90 zł

Cena regularna: 64,90 zł

Najniższa cena: 64,90 zł
szt.
To ja Andrzej Duda
To ja Andrzej Duda

109,00 zł

Cena regularna: 119,00 zł

Najniższa cena: 119,00 zł
szt.
Tom Cotton - Siedem rzeczy, których nie wolno powiedzieć o Chinach
Tom Cotton - Siedem rzeczy, których nie wolno powiedzieć o Chinach

44,90 zł

Cena regularna: 49,90 zł

Najniższa cena: 49,90 zł
szt.

Magdalena Trojanowska - Ziemia nieobiecana. Strefa Gazy: eksterminacja, technologiczna kontrola i hipokryzja Zachodu AUTOGRAF

Ziemia nieobiecana. Strefa Gazy: eksterminacja, technologiczna kontrola i hipokryzja Zachodu
  • promocja
  • nowość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 55,00 zł

Cena regularna: 69,00 zł

55.00
Najniższa cena od wprowadzenia towaru: 69,00 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Ziemia nieobiecana to reportersko-analityczne studium wojny, którą organizacje międzynarodowe i eksperci prawa humanitarnego coraz częściej określają mianem ludobójstwa. Autorka pokazuje, że przemoc wobec Palestyńczyków nie jest efektem chaotycznych działań wojennych, lecz elementem długotrwałego, systemowego procesu – od zniszczenia infrastruktury życia, przez blokadę ekonomiczną, po kontrolę demograficzną i technologiczny nadzór.

Książka odsłania architekturę oblężenia – reglamentację energii, wody, żywności, blokadę przepływu ludzi i towarów – oraz powiązania gospodarcze, w tym handel bronią i eksport technologii nadzoru, które utrwalają ten stan. Analizuje, jak sieć układów między USA, UE, Izraelem i regionalnymi mocarstwami pozwala na utrzymanie status quo, a także jak ideologie cywilizacyjne, religijne i kolonialne legitymizują wykluczenie Palestyńczyków z podmiotowości politycznej.

Ważnym wątkiem jest rola mediów i platform cyfrowych: od selekcji przekazu i pomijania świadectw, po algorytmiczne wyciszanie treści dokumentujących zbrodnie. Autorka przywołuje relacje lekarzy, dziennikarzy, ocalałych i obserwatorów międzynarodowych, konfrontując je z oficjalnymi narracjami państw i instytucji.

Oparta na raportach ONZ, dokumentach rządowych, badaniach akademickich i źródłach dziennikarskich, Ziemia nieobiecana pokazuje Gazę jako laboratorium – model testowy nowoczesnych doktryn władzy i społecznych eksperymentów prowadzonych pod osłoną wojny. Model ten, jeśli nie zostanie zatrzymany, może stać się matrycą dla przyszłych, jeszcze groźniejszych i znacznie bardziej globalnych form kontroli.

 

 

Magdalena Trojanowska – prawnik, informatyk i dziennikarka, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Współtwórczyni i współwłaścicielka Wydawnictwa Wektory, wieloletni prezes Stowarzyszenia „Rodzice Chronią Dzieci”. Autorka audycji radiowych i internetowych, redaktorka kwartalnika „Opcja na Prawo”, inicjatorka kampanii i konferencji poświęconych ochronie dzieci. Znana z krytyki kontrowersyjnych regulacji prawnych oraz projektów WHO, IHR i Konwencji Stambulskiej.

Gaza nie jest jedynie miejscem cierpienia – jest przestrzenią testów. Testuje się tu technologie, doktryny, progi społecznej odporności, formy komunikacji i zarządzania. Dla izraelskiego przemysłu wojskowego i dla państw pozostających z nim w relacjach militarno-handlowych, dla globalnego rynku bezpieczeństwa – Gaza stanowi laboratorium, którego wojenna rzeczywistość dostarcza danych pozyskanych „na żywo”. Jak zauważył Eyal Weizman, architekt i badacz przestrzeni konfliktu, okupowane terytoria palestyńskie – a zwłaszcza Gaza – funkcjonują jako laboratory state, gdzie innowacje militarne i kontrolne są wdrażane, testowane i udoskonalane w warunkach rzeczywistej konfrontacji, a następnie eksportowane na cały świat w formie licencjonowanych technologii i strategii zarządzania społecznym niepokojem.
Wielokrotnie udokumentowano, że broń, drony, oprogramowanie szpiegowskie, systemy wykrywania zagrożeń, analizy behawioralne, a nawet algorytmy decydujące o życiu i śmierci, były testowane podczas izraelskich operacji wojskowych w Gazie, a następnie reklamowane jako battle tested – przetestowane w warunkach bojowych – co stanowi wartość handlową w globalnym przemyśle bezpieczeństwa. System Pegasus, stworzony przez izraelską firmę NSO Group, używany do śledzenia opozycji, dziennikarzy i obrońców praw człowieka, został według ekspertów
Amnesty International i Citizen Lab po raz pierwszy przetestowany właśnie w kontekście palestyńskim. Podobnie narzędzia firmy Cellebrite, służące do ekstrakcji danych z telefonów komórkowych, były stosowane wobec zatrzymanych Palestyńczyków jeszcze zanim trafiły do rąk sił policyjnych na całym świecie.
Nie są to przypadki odosobnione. Izrael jest dziś jednym z największych eksporterów technologii nadzoru, a wielu analityków wskazuje, że sukces tego sektora byłby niemożliwy bez dostępnej infrastruktury testowania – jaką jest oblężona Gaza.

(Fragment książki)

Dane techniczne

Autor Magdalena Trojanowska
Format 170x 240 mm
Liczba stron 266
Oprawa Miękka ze skrzydełkami
Zdjęcia Nie
Rok wydania 2025
Wydawca Wektory

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl