
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Najczęściej kupowane książki w ostatnich 90 dniach:
- Dariusz Rozwadowski - Marksizm w edukacji. Szkolnictwo jako oręż w budowie nowego człowieka AUTOGRAF
- Marek Tomasz Chodorowski - Bestia. Cywilizacja nad przepaścią
- Ks. Mateusz Szerszeń CSMA - Post świętego Michała Archanioła. Czterdziestodniowe nabożeństwo błagalno-wynagradzające
- Kazimierz Wybranowski (Roman Dmowski) - Dziedzictwo
- Mój Niedzielny Mszalik
- Ks. Mateusz Szerszeń CSMA - Wielkie Zawierzenie Świętemu Michałowi Archaniołowi
- Dariusz Rozwadowski - Marksizm kulturowy. 50 lat walki z cywilizacją Zachodu
- Grzegorz Braun - Iskry Boże
- Stanisław Krajski - Masoneria w pigułce. Od prapoczątków do 2030 roku
- Dr Jerzy Jaśkowski - 300 lat szczepień. GRYPA
Ramiro de Maetzu - Obrona Hispanidad
Cena regularna:
42,00 zł
towar niedostępny

Opis
Ramiro de Maeztu (1874-1936) był cenionym dyplomatą, wpływowym eseistą, czołowym przedstawicielem Pokolenia ’98 i ważnym teoretykiem nacionalcatolicismo. Początkowo związany ze środowiskami socjalistycznymi i liberalnymi, współtworzył słynną literacką „Grupę Trzech”, odwołującą się do idei modernistycznych i liberalnego Ramiro de Maeztu (1874-1936) był hiszpańskim dziennikarzem, dyplomatą, politykiem i myślicielem politycznym. Zasłynął zwłaszcza z obrony idei Hispanidad – szczególnego związku Hiszpanii z ludami, narodami i państwami obu Ameryk, które niegdyś znajdowały się pod władzą Madrytu. W swej najsłynniejszej i bardzo wpływowej książce ukazuje znaczenie ich wspólnego dziedzictwa, wokół którego narosło wiele stereotypów i fałszów. To opowieść o hiszpańskiej misji dziejowej, przedstawionej na tle politycznych i ideologicznych przemian świata zachodniego od średniowiecza po wiek XX. Maeztu przeprowadza krytykę idei „postępowych”, przynoszących zgubne zerwanie z tradycją. Jego książka to wciąż inspirujący głos w obronie dawnych zasad cywilizacji zachodniej, której Hiszpania była jednym z największych współtwórców i krzewicieli, nim pogrążyła się w kryzysie i wyrzekła się własnego dziedzictwa na rzecz ideologii niszczących ową cywilizację.
„Gdyby idee antytradycjonalistyczne były warte więcej niż nasza tradycja, ta ostatnia stałaby się czymś w rodzaju prehistorii, tylko trochę lepiej znanej. Do tego właśnie zamierzano doprowadzić w ostatnich latach nazywając Hiszpanów, którzy miłują chwałę przeszłości, „jaskiniowcami”. Ale na pytanie o racje idei, które uznaje się za nowe, wrogowie muszą zamilknąć, jeśli nie chcą się pogrążyć w jałowej retoryce. Bo drzewo poznaje się po owocach, a ich owoców nie widać. Ani filozofii, która mogłaby się obronić, ani zadowalającego systemu prawa, ani dobrobytu ludzi, ani wielkiej sztuki, ani historii, ani poezji. Niemilknąca trágala, nieustanna groźba, permanentna zniewaga. Czy to są racje nowych idei? Sztuka dla sztuki? W żadnym kraju nie stworzyła ona wielkiego dzieła. Ekonomia oparta na indywidualizmie? To ona właśnie rodzi kwestię społeczną. Socjalizm? Rujnuje ludy. Demokracja? Jest niezdolnością do rządzenia. Duchowy liberalizm? Jest triumfem oszczerstwa. Matura encyklopedyczna? Podobnie jak prawie cały budżet na edukację publiczną, służy jedynie wpojeniu w ludzkie umysły strachu przed pracą. Powtórzmy sobie na pocieszenie, że większość z tych rzeczy dotarła do nas dzięki ludziom dobrej woli, którzy wyruszyli w świat szukając tego, czego nam potrzeba. Ale nie zapominajmy, że towarzyszyli im i nakłaniali ich do tego ludzie pełni urazy, zaprzańcy, nienormalni, którzy kierowali się impulsami wyłącznie destrukcyjnymi, i którym, jak się wydaje, nie wystarczyło rozbicie w drzazgi najszczodrzejszego i najbardziej humanitarnego imperium, jakie kiedykolwiek znał świat”.
(fragment książki)
Przekład z hiszpańskiego: Marta Wójtowicz-Wcisło i Anna Styczyńska
Wstęp: Bartosz Kaczorowski
Dane techniczne
Autor | Ramiro de Maetxzu |
Format | 320 |
Oprawa | Miękka |
Zdjęcia | Nie |
Rok wydania | 2021 |
Wydawca | Ośrodek Myśli Politycznej |
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.