Jedynie prawda jest ciekawa! - Józef Mackiewicz

 

Karta Dużej Rodziny

Newsletter Multibook
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Produkty dnia
Mój Niedzielny Mszalik
Mój Niedzielny Mszalik

75,00 zł

szt.
Ks. Antoni Brzeziński - Rys dziejów świętego soboru trydenckiego
Ks. Antoni Brzeziński - Rys dziejów świętego soboru trydenckiego

25,00 zł

Cena regularna: 30,00 zł

Najniższa cena: 25,00 zł
szt.
Sławomir Suchodolski - W krainie sanacyjnych absurdów KOMPLET 2 tomów
Sławomir Suchodolski - W krainie sanacyjnych absurdów KOMPLET 2 tomów

80,00 zł

Cena regularna: 94,80 zł

Najniższa cena: 94,80 zł
szt.
Pius IX. Ostatni papież-król
Pius IX. Ostatni papież-król

89,90 zł

Cena regularna: 110,00 zł

Najniższa cena: 110,00 zł
szt.
Kuba Pokojski - Wielka księga husarii
Kuba Pokojski - Wielka księga husarii

74,90 zł

Cena regularna: 89,90 zł

Najniższa cena: 89,90 zł
szt.
Arkadiusz Bińczyk, Marcin Rosołowski - Siedem wieków Warszawy. Kalendarium historii miasta do końca XIX wieku.
Arkadiusz Bińczyk, Marcin Rosołowski - Siedem wieków Warszawy. Kalendarium historii miasta do końca XIX wieku.

108,00 zł

Cena regularna: 120,00 zł

Najniższa cena: 120,00 zł
szt.
Sławomir Koper - Niezwykła Toskania
Sławomir Koper - Niezwykła Toskania

52,90 zł

Cena regularna: 59,90 zł

Najniższa cena: 59,90 zł
szt.
Nowości wydawnicze
Dariusz Dziektarz - Rozejrzyj się! Fascynujący świat polskiej przyrody
Dariusz Dziektarz - Rozejrzyj się! Fascynujący świat polskiej przyrody

74,00 zł

Cena regularna: 79,00 zł

Najniższa cena: 79,00 zł
szt.
Natalia Przeździk - Błotne stwory
Natalia Przeździk - Błotne stwory

39,90 zł

Cena regularna: 46,90 zł

Najniższa cena: 46,90 zł
szt.
Natalia Przeździk - Góra świątecznych cudów
Natalia Przeździk - Góra świątecznych cudów

39,90 zł

Cena regularna: 46,90 zł

Najniższa cena: 46,90 zł
szt.
Ks. Robert Mäder - Serce naszej wiary
Ks. Robert Mäder - Serce naszej wiary

35,00 zł

szt.

Joanna Lampka - Czy wiesz, dlaczego nie wiesz, kto jest prezydentem Szwajcarii?

Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 24,00 zł 24.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Czy wiesz dlaczego nie wiesz kto jest prezydentem Szwajcarii? Tytuł książki Joanny Lampki otwiera wrota do zainteresowania się tym szczególnym państwem. Europejskim – a przecież nie do końca zrozumiałym. Czy Szwajcarzy zawsze byli tak zamożni? Nie! Zatem skąd ich bogactwo się wzięło, czym było napędzane i dlaczego wyznawcy kalwinizmu nie tolerującego błyskotek tak bardzo ukochali wytwarzanie bodaj najdoskonalszych na świecie zegarków? Magiczna kraina, która zaczarowana słowem autorki otwiera przed Czytelnikami podwoje zrozumienia demokracji bezpośredniej, niezwykłej skromności najwyższych urzędników państwowych czy kompletnie niezrozumiałych dla obywateli innych państw decyzji podejmowanych w powszechnych głosowaniach. Autorka zdobyła ostrogi prowadząc jeden z najpopularniejszych blogów poświęconych tej tematyce (www.blabliblu.pl) pisze wprost: nie pytajcie pierwszego napotkanego Szwajcara skąd się biorą dzieci bo zrewanżuje wam się pytaniem „To zależy od kantonu”. Dlaczego? Zapraszamy do lektury! 

 

Fundacja PAFERE przedstawia najnowszą książeczkę Joanny Lampki – pisarki, blogerki, tłumaczki języka angielskiego. I oczywiście – a rzecz to niezwykle ważna - autorki popularnego bloga „Szwajcarskie Blabliblu” o życiu społecznym, kulturalnym i politycznym Szwajcarii (www.blabliblu.pl). Autorka od 2012 roku mieszka w Morges we francuskojęzycznej części Szwajcarii. I szczerze mówiąc swą niewielką, ale bardzo intensywnie nasyconą informacjami książeczką sprawia recenzentom niemały kłopot. Bo jak krótko opisać kondensat wiadomości bez których Szwajcarii pojąć się po prostu nie da?

Uważna obserwatorka szwajcarskiej rzeczywistości oparła się więc na swym blogowym doświadczeniu. Prosty, sugestywny język powoduje, że rzeczy pozornie skomplikowane, demokracja bezpośrednia po szwajcarsku na pewno do nich należy, stają przed Państwem jako konstrukcje otwarte, nie skryte za żadną zasłoną dwuznaczności. Joanna Lampka wręcza swoim Czytelnikom klucz do miejscowych skarbców szwajcarskiej mentalności. A robi to z niezwykłą wprawą i wdziękiem...

Bez tego trudno było by zrozumieć dlaczego 77 procent Szwajcarów odpowiedziało w roku 2016 donośnym głosem: „Nie, dziękujemy!” na pytanie czy nie chcieliby dostawać ot, tak sobie, co miesiąc po 2500 franków. Podobnie rzecz wyglądała, gdy w marcu 2012 roku w Szwajcarii odbyło się referendum o przedłużeniu płatnego urlopu do sześciu tygodni. Ponad 67% jej obywateli opowiedziało się przeciwko dłuższym wakacjom.

Dlaczego? Ponieważ dla głosującego Helweta zamożność pochodzi z pracy, nie spekulacji. Pracy uczciwie wykonywanej i tak samo opłacanej – tu uwaga: w warunkach międzynarodowej konkurencyjności. Dlaczego rzeczy niemożliwe nigdzie indziej dla Szwajcarów są codziennością? Proste: obywatele tego państwa od lat są traktowani przez swoje władze jako dorośli, zdolni do podejmowania odpowiedzialnych decyzji obywatele. A propos: władza w Szwajcarii jest bardzo silnie zdecentralizowana – podzielona między federację, kantony i gminy. Dominuje jednak zasada subsydiarności - gminy podejmują jak najwięcej decyzji z jak największym bezpośrednim udziałem obywateli. Dopiero gdy dana kwestia wykracza poza możliwości gminy, ustalana jest na szczeblu kantonalnym. Najważniejszym narzędziem demokracji bezpośredniej są referenda. W Szwajcarii na szczeblu ogólnokrajowym odbywają się one przeciętnie trzy-cztery razy w roku.

Władze federacyjne? No cóż, politycy szwajcarscy są tylko i wyłącznie urzędnikami wprowadzającymi w życie decyzje podjęte przez obywateli. Nawet w drażliwej kwestii obronności w stanie pokoju Szwajcaria utrzymuje tylko 4 tysiące zawodowych żołnierzy i 100 tysięcy ochotników i rekrutów. Jednak w razie mobilizacji w bardzo krótkim czasie może wystawić aż 1,5 mln przeszkolonych z bronią mężczyzn. Tyle że... już ponad 160 lat nie musiała tego czynić...

„Odporność na złe warunki, pracowitość i oszczędność” – autorka książeczki zastanawia się czy to nie są te same cechy, które przypisują Polakom na emigracji ich pracodawcy, współpracownicy i kontrahenci? A jednak różnimy się stanem zamożności... Polecamy tekst – bez jego znajomości to pytanie nigdy nie będzie rozstrzygnięte.        

 

UWAGA! Książka dwujęzyczna (j. polski i j. angielski).           

Dane techniczne

Autor Joanna Lampka
Format 125 x 195 mm
Liczba stron 57+55
Oprawa Miękka
Zdjęcia Nie
Rok wydania 2017
Wydawca Pafere

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (1)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

30 października 2017

Książka pani joanny napisana w dziwnym lekko nudnawym stylu ,nic nie wnosi nowego wszystko zostało przepisane z internetu,dużo powtarzania tego samego w koło maćku ,okładka i tytuł powinny przyciągać, zachęcać a tutaj jest wręcz odwrotnie ,moim zdaniem to dziecięco nieudolnie napisany (przepisany ) przewodnik ,sama autorka pani joann (pisarka jak podkreśla wszem i wobec na swoim blogu gdzie pisze ,przepisuje to samo ) mineła sie z powołaniem nie zachęcam więcej można dowiedzieć sie gdzie kol wiek,ale nie z tej książeczki .

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl