Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Najczęściej kupowane książki w ostatnich 90 dniach:
- Marek Tomasz Chodorowski - Bestia. Cywilizacja nad przepaścią
- Jan Białek - TECH. Krytyka rozwoju środowiska technologicznego
- Stanisław Krajski - Masoneria w pigułce. Od prapoczątków do 2030 roku
- Gabriel Łasiński - Głupota i zaprzaństwo we współczesnym społeczeństwie polskim
- Dariusz Rozwadowski - Marksizm w edukacji. Szkolnictwo jako oręż w budowie nowego człowieka AUTOGRAF
- John Bagot Glubb – Cykl życia imperium
- Paweł Lisicki - Mit starszych braci w wierze
- Grzegorz Osiński - Cyfrowi niewolnicy. Transhumanizm w praktyce
- Praca zbiorowa - Drapieżny Zielony (nie) Ład. Raport
- Ks. Mateusz Szerszeń CSMA - Wielkie Zawierzenie Świętemu Michałowi Archaniołowi
Półwiecze nowej Mszy. Zarys dziejów mszału rzymskiego i jego destrukcji w XX wieku
Cena regularna:
40,00 zł
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
W książce znajduje się 41 artykułów prasowych publikowanych w 2019 i 2020 roku na francuskojęzycznym portalu informacyjnym fsspx.news/fr, pod przewodnim hasłem: półwiecze nowej Mszy.
Artykuły te stanowią przystępne i zwięzłe analizy przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców, co czyni je cennym dziełem popularyzującym wiedzę o reformie liturgicznej Pawła VI. Ujęcie zagadnienia jest szerokie i spójne: we wstępie przedstawiono krótką historię Mszału Rzymskiego na przestrzeni wieków, następnie zaś szczegółowo omówiono złożoną historię Ruchu liturgicznego od jego początków w XIX wieku do Soboru Watykańskiego II, samą soborową reformę liturgiczną, a w końcu właściwe utworzenie nowego rytu Mszy Pawła VI.
O ile reforma liturgiczna Pawła VI doczekała się już sporej liczby opracowań, to jej prezentacja na tle całego stulecia poprzedzających ją wysiłków na rzecz odrodzenia kultu w Kościele należy już do inicjatyw mniej znanych, ale nader cennych. W tym kontekście omawiana książka jest popularyzatorskim dziełem, ukazującym podejmowaną problematykę całościowo: omawia w przystępny sposób reformy posoborowe po dokładnej prezentacji inicjatyw ruchu liturgicznego XIX stulecia oraz inicjatyw tradycyjnych papieży przedsoborowych. Na tym tle pomysły reformatorów zebranych wokół o. Annibale Bugniniego jawią się jako inicjatywy radykalne i niebezpieczne, gdyż ruch liturgiczny w XIX wieku miał wydźwięk tradycyjny, a ruch soborowy i posoborowy stał się polem eksperymentów o proweniencji protestanckiej. (…) Tak więc ekumenizm proprotestancki i naiwna wiara liturgistów w oświeceniowo pojmowanego człowieka, dojrzałego do równorzędnego dialogu z Bogiem, zrodziły Mszę Pawła VI: dramat tej reformy został krok po kroku pokazany na kartach omawianej tu książki. Każda nowa reforma prześcigała poprzednią – jest to prawo i zasada w każdej rewolucji.
Z recenzji wydawniczej prof. dra hab. Marcina Karasa (UJ).
Dane techniczne
Format | 135 x 205 mm |
Liczba stron | 326 |
Oprawa | Miękka ze skrzydełkami |
Rok wydania | 2023 |
Wydawca | Andegawenum |
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.